Umman Dışişleri Bakanı Busaidi: İsrail'le normalleşen üçüncü Körfez ülkesi olmayacağız

Umman Dışişleri Bakanı Bedr el Busaidi, ülkesinin İsrail'le ilişkilerini normalleştiren üçüncü Körfez ülkesi olmayacağını belirtti.

Ortadoğu 10.07.2021, 23:17
Umman Dışişleri Bakanı Busaidi: İsrail'le normalleşen üçüncü Körfez ülkesi olmayacağız

Şarku'l-Avsat Gazetesi'ne konuşan Busaidi, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) sonra İsrail'le normalleşen üçüncü Körfez ülkesi olup olmayacağı sorusunu cevaplandırdı.

Busaidi, "İsrail'le normalleşen üçüncü Körfez ülkesi olmayacağız. Biz Filistin halkının meşru haklarından yanayız ve devletlerin egemenliklerinin bir getirisi olarak aldıkları kararlara saygı duyduğumuz gibi onların da bizim aldığımız kararlara saygı duymasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Busaidi, Umman'ın, İran'la bölgesel diyalog çalışmalarına öncülük edip etmediği yönündeki soruya ise "Böyle bir çalışmamız yok. Bölgesel bir diyalog bölge ülkeleri arasında olmalı. Biz bunu destekliyor ve teşvik ediyoruz" yanıtını verdi.

ABD’nin girişimleri sonucu 2020’nin sonlarına doğru sırayla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Sudan ve Fas İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalamıştı.

Yorumlar (0)
12
açık
Namaz Vakti 27 Ekim 2021
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:46
Akşam 18:14
Yatsı 19:34
Günün Karikatürü Tümü