Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı ile söyleşi

“Önümüzdeki Süreçte Ak Parti Gençliği’nin Önemli Faaliyetlerini Göreceksiniz”

Röportaj 27.03.2015, 14:42 28.03.2015, 16:05
Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı ile söyleşi
Ak Parti Gençlik Kolları Silivri Cezaevi’nde bulunan gönüldaşımız Yakup Köse’yi ziyaret etti. Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Abdürrahim Boynukalın bu ziyareti TV 24'de Ersoy Dede'ye değerlendirdi...
Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Mardin İl Gençlik Kolları 4. Olağan Kongresi'nde de Yakup Köse'nin katıldığı bir mitingde tekbir getirdiği için 14 yaşında cezaevine atılarak işkenceye maruz bırakıldığını aktaran Gençlik Kolları Genel Başkanı Boynukalın, “Bir genç ne yapar, eyleme gider, tekbir çeker, kavga eder, aşık olur, türkü söyler, şiir okur, muhabbet eder, dostlarıyla çay içer, konsere gider. Bunları yapar. Yakup Köse tam da bunları yaptığından dolayı 20 yıldır hapiste. 14 yaşında bir Çeçenistan mitingine katıldı. Katıldığı mitingde tekbir çektiğinden dolayı bu çocuk yaştaki insanı akşam ailesinin yanından alıkoydular” dedi.
Biz de Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Abdürrahim Boynukalın ile Yakup Köse ziyaretini ve Ak Parti Gençlik Kolları’nın durumunu konuştuk.
  
Yakup Köse’yi cezaevinde ziyaret ettiniz, ziyaretinizin sebebi nedir?
28 Şubat’ın kudretli(!) komutanlarının söylediği klasik “28 Şubat’ın etkisi 1000 yıl hissedilecek” sözünün biz Türkiye genelinde bittiğini düşünüyoruz; ama maalesef 28 Şubat’ın mezalimine uğrayan, gadrine uğrayan bazı insanımız, kardeşimiz için 28 Şubat’ın etkileri hâlâ sürüyor. Yeni Türkiye’nin durumunu güzel bir tablo olarak görürsek, Yakup Köse’nin haksız yere cezaevinde bulunması bu tabloda bir çizik gibi müşahede edilebilir. Şu anda da biliyorsunuz ki Yakup ağabey hakkındaki kararı bozma noktasına gelindi, biz de bu konuda yeniden bir gündem oluşturmak için ziyarette bulunduk.
Büyük Doğu-İBDA Fikriyatı’nın ve bu fikriyatı benimsemiş insanların “Paralel Yapı” diye tabir ettiğimiz Gülen Cemaati’ne karşı büyük bir mücadele yürüttüğünü biliyorsunuzdur… Yakup Köse’nin de bu meseleyle doğrudan ilişkili olarak tutuklandığından bahsetmiştiniz. Peki, genel olarak Ak Parti Gençlik Teşkilatı, Paralel Yapı ile mücadelenin öneminin şuurunda mı?
Tabii ki, teşkilatlar olarak gerek ilçeler bazında gerekse de üniversiteler bazında paralel yapıya karşı mücadelemiz devam ediyor ve edecek. Kişisel olarak da ben senelerce karşıydım bu yapıya ve mücadelemi sürdürüyordum. Biz aile olarak da Milli Görüş geleneğinden geliyoruz ve bu konunun şuurundayım. Baktığımızda Yakup ağabeyin söylediği gibi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’de bugün oluşturduğu iklim, Büyük Doğu Fikriyatı’nın teoriden pratiğe geçirilmesi için oldukça elverişli bir iklim. “Fakat bunu engellemeye çalışıyorlar” diyor Yakup Köse. Bunu engelleyen birinci etken de Paralel Yapı… Paralel Yapı’nın teorisiyle pratiği arasında ciddi anlamda sıkıntılar var, ta baştan beridir, bizler de bunun farkındayız. İçerisinde bir sürü temiz insan var; ama genel olarak baktığımızda gerek tavırlarında, gerek düşüncelerinin ana dinamiklerinde, gerekse de kurumlarında daha tonlarca şey var…  Biz bunun farkında olduğumuz için de kongrelerimizde delegeleri belirlerken bunlara dikkat ediyoruz. Ak Parti Gençliği bunun öneminin şuurundadır.
Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun söylemlerinden sonra özellikle Ak Parti Gençliği Büyük Doğu Fikriyatı’nı benimsemeye başladı mı acaba?
Yani Büyük Doğu Fikriyatı’nı benimsemek, onu hayata tatbik edebilmek Büyük Doğu Külliyatı’na uzun bir süre devam etmekle mümkün olan bir şeydir. Bu anlamda teşkilatımın baştan sona müthiş bir Büyük Doğu hayranı olduğunu söylemem mümkün değil. Ancak 2015-2019 arasında teşkilat içerisinde külliyat üzerinde ciddi çalışmalarımız, okumalarımız olacak ve üniversiteler bazında da başlandı buna. Bir kere bizim teşkilatımızda bulunan gençlerin çok daha başka öncelikleri vardı. Şu ana kadar Ak Parti her sene seçime giren, her sene darbe atlatan ve hayatta kalmaya çalışan, yaşamaya çalışan bir partiydi. Bir yandan 27 Nisan E-Muhtırası, bir yandan milyonlarca insan sokaklara dökülüyor, darbeler atlattık vesaire… Bu kadar şeyin ortasında Ak Parti Gençliği’nin kendini yaşatması, partisine destek olması dışında bir şey yapabilmesi pek mümkün değildi. Sürekli olarak bu meselede eleştiri alıyordu; ama liderleri sürekli darbe girişiminden kurtuluyordu, sürekli kapatma davaları derken bu eleştiriler çok pervasız kaçıyor. İleriki dönemin daha rahat geçeceğini düşünüyorum; çünkü seçim de olmayacak, belki başkanlık sistemi için bir referandum olabilir, bunun dışında ve bundan sonra okumaya, yazmaya, konuşmaya çokça eğileceğiz ve irfan noktasında kendimizi çok daha derinleştireceğiz. Tabii ki bu çalışmalardan sonra kimin hangi düşünceyi benimsediğini vesaire daha rahat görebileceğiz.
Teşekkür ediyorum zaman ayırdığınız için.
Ben teşekkür ediyorum, Allah razı olsun. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü