Prof. Dr. Hüseyin Beyazıt: 15 Temmuz Dünya Düzeni İçin Bir Dönüm Noktasıydı

Röportaj 22.12.2020, 22:39
Prof. Dr. Hüseyin Beyazıt: 15 Temmuz Dünya Düzeni İçin Bir Dönüm Noktasıydı

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'dan S-400 hava ve füze savunma sistemlerinin satın alınmasını bahane göstererek Türkiye'ye yönelik yaptırım açıkladı. Bu husustaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

ABD’nin şu ânki bize karşı olan tavrını anlayabilmek için dünya düzenini çok iyi bilmemiz lâzım. Liberal-kapitalist yâni vicdansız bir akla dayalı, çıkar peşinde koşan, “rasyonel” denilen çizgide hareket etmeyi vazife bilmiş bir ABD’den söz ediyoruz. Bu tâ Hollandalılarla başladı, dünyayı sömürgeleştirme amaçlı harekete geçmişlerdi. Bunu hatırda tutarak, şimdiki konuyu daha iyi anlayabiliriz. Tabiî bunun yanında Hollandalıların ardından İngilizler devreye girdi, kapitalizmin gelişmesinde Musevîler çok etkili olmuştu. Özetle, Siyonist-İngiliz derin devletinin ortaya koyduğu bir sistemden söz ediyoruz. Endüstri devrimi, “Merkantilist” dediğimiz ticarete dayalı ekonomi modeli… Bunları anlarsak, dünyanın başına gelenleri daha iyi anlarız. Halihazırdaki sistem bunun devamıdır.

Şu an ne yapılıyor? Ekonomi, güvenlik ve silahlı güçle tahakküm etmeye çalışıyorlar. Bu iş bitti artık, 15 Temmuz dönüm noktasıydı. Liberal değerlere dayalı, Amerika’nın “Neoconcu” görüşünden söz ediyoruz. Aslında bu Stalinciliktir biraz da. Stalin’den çok etkilendiler. Kimileri bunlara “faşist”, kimisi “Evanjelist-Siyonist” der… Bunlar ABD’de etkin yapılardır. Küreselcilerdir, İngiliz-Siyonist aklın oluşturduğu devlettir. Finans sistemi Siyonist İngilizlerin elindedir. Operasyonel yönden baktığımızda, ABD ordusuyla ve vesayetiyle konu mankenidir. Bu çatışmaları da küreselciler ve ulusalcılar olarak nitelendiriyorum.

Bakın bu sistem çöktü. Bunu ben söylemiyorum; ABD, İngiltere, Fransa’daki insanlar da söylüyor. “Ne yazık ki, sistem çöktü!” diyorlar. Merkez Güneydoğu Asya’ya kaydı, Çin, Japonya ve saire… Bunun akabinde ise, “Tek Yol Tek Kuşak” düşüncesi var. Bunun İslâm âlemindeki merkez devleti de Türkiye’dir. Esas hedef Türkiye’dir. Bu yaptırımların temeli buradadır. Mevcut pandemi de bu muharebenin bir parçasıdır. Biyolojik, psikolojik ve finansal silahlarla, taktik-teknik projelerle yürütülen bir muharebe... II. Dünya Savaşı gibi...

Türkiye’ye uygulamaya çalıştıkları şey nedir diye soracak olursanız… ABD’nin hasımlarına karşı bir kanunun uygulanması sonucu ortaya çıkmıştır. Türkiye İslâm âleminin lideridir, arkasından mazlum milletler gelir. Esas hedef, Türkiye’yi daha çok zayıflatmaktır. Cumhur İttifakı’nı hedef tahtasına koydular. Türkiye bir ağırlık merkezi olduğu için, yavaş yavaş yaslamaya çalışıyorlar. Şu ân Amerika’nın, geleneksel uluslararası ilişkilerde olduğu gibi ambargo koyarak bir ülkeye dize getirmeye çalışmasını seyrediyoruz. Atlantik Paktı’nın, Türkiye’yi zayıflatmaya, mümkünse parçalamaya çalıştığı bir harekettir bu. Uluslararası hukuka karşıdır bunlar. F-35’ler, Patriot sistemi söylentilerinin hepsi bir tezgâhtır.

S-400 bahane yâni…

Dümen… F-35’ler de uçak mı?.. Ya bunu ben söylemiyorum, Amerikalılar bile bu uçaklara karşı. Zaten NATO kendini bitirdi. Sen Neoconcu ABD için müttefik değilsin ki!..

Biz de tam onu soracaktık; NATO bu şekilde nasıl devam edebilecek ki?

Edemez!.. İngilizler uyandı buna, Brexit ile sıyrıldı bunlardan. Almanya desen II. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika’nın bir sürü üssü var burada. ABD eskisi gibi güçlü değil artık. ABD artık Evanjelist-Siyonist İngilizlerin operasyonel ayağı. İş yavaş yavaş Asya’ya doğru kayıyor.

Büyük resme baktığımız zaman ABD’de Donald Trump’ın yerine Joe Biden’in başkan olmasının da pek bir ehemmiyeti olmadığını söyleyebiliriz öyleyse.

Tabiî ki… Hiç… Bakmayın Biden, Trump’a. Çarklarda değişen bir sürü yapı var. ABD’de çatışmalar var, eskisi gibi güçlü değil. Dünyaya dişlerini gösteremez. Amerika yaptırım yapsın, hoş gelsin sefâ gelsin!.. Bu bizim savunma sanayimizi, ihracatımızı eksilemez. Geçti Bor’un pazarı sür eşeği Niğde’ye diyelim onlara artık!.. F-35’ler uçak falan değil. Rusların SU-24 uçakları daha sağlamdır. Çinliler de yaptı buna benzer uçak. Biz de yapalım.

15 Temmuz’u dönüm noktası olarak işaretlediniz.

Evet.

Ne oldu da 15 Temmuz’da her şey değişti?

15 Temmuz basbayağı Türkiye’yi parçalama operasyonudur. Parçalamaya hazırdılar. Sağlam da gelmişlerdi… Necip Türk milleti işte, Allah’ın da bir hesabı var ya… Biri meyhaneden çıktı attı kendini kurşunların önüne, başkası da camiden atladı silahın önüne… Şimdi de aynısı olacak, bu sefer sadece abdestle değil, silahla çıkacak millet. Kimse kafasını yormasın! Hatırlıyor musunuz? 15 Temmuz gecesi, darbeciler el bombası atıyor, bir tane Adanalı genç bombaya tekme atmıştı. Yakışıklı, düzgün bir çocuk. “Benden başkası yapamazdı, yanımdakilerin çoluğu çocuğu vardı.” demişti. ABD, Rusya ve Çin’de bunu biraz zor yaparlar!.. Nasreddin Hoca, Yunus Emre gibi büyükleri yetiştirmiş bu toprak... Rasyonel aklın anlayabileceği bir şey değil 15 Temmuz ve Türkiye.

15 Temmuz’da tüm hesaplar bozuldu.

Evet. Rusya, İran, ABD kimse anlayamadı. Mihenk taşı 15 Temmuz. Libya’da, Suriye ve Irak’taki oyunları nasıl bozuyoruz şimdi? Karabağ’ı da hatırlatalım…

Bu süreçten sonra yeni bir güç merkezi oluşuyor, diyebilir miyiz?

Türkiye, küresel etkisi olan bir bölgesel güç oldu. Türkiye ne yaparsa, küresel etkisi vardır.

Yaşananların hülâsasını yaparsak; 15 Temmuz’un intikamı diyebiliriz öyleyse…

Yaşa… Neoconcular, Türkiye üzerinden, İran’ı, sonra Çin’i etkileyerek hâkimiyetinin çok daha uzun vadede süreceğini düşündü. Niye?.. Tek Yol Tek Kuşak’ın merkezi Türkiye idi. 15 Temmuz’da oyun bozuldu, hesaplayamadılar. Öyle oldu… Allah’ın dediği olur sonunda. 15 Temmuz’dan sonra güç kaybedenlerin, yeniden güçlenmek için Türkiye’yi sıkıştırması lâzım. Kaybettiğin yerden toparlarsın, doğru mu?

Evet.

CAATSA yâni ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası falan, bunlar palavra. Savunma sanayi Türkiye’de sağlam. Çok daha düzgün, sağlam teknolojiler var. Allah yardım ediyor.

İktidara muhalefet edip, Batı’ya yanaşarak, “Yarın bir gün iktidar olursak, Batı bize yüzünü döner.” diyenlerin de aslında beyhude fikirlere kapıldığını anlaması lâzım…

Doğru…

Artık Anadolu’yu düşürmek istiyorlar.

Muhalefetten daha açıklama oldu mu? Yok… Ambargo kararına bir şey dediler mi, görmedim? Aynısını Erbakan ile Ecevit’e de yapmışlardı. Tarih tekerrür ediyor; ama Türkiye eski Türkiye değil. Yâ biz bu Amerikalılara kaç milyon dolar verdik F-35’ler için? Patriot sistemini istedik, vermediler. İsrail’in güvenliği için tasarlanmış bir silahtı. Vermediler. Biz de başka yerden alırız. Trump da “Patriotları Türklere vermedik, hata ettik.” demişti. Hâdise budur.

Bunların ötesinde, Türkiye’nin kendi hava savunma sistemini yapması ne kadar zaman alacak?

Yavaş yavaş. Yapıyoruz. Türkiye artık dünyanın en önemli devletlerinden birisidir. Küresel gücü olan, bölgesel bir aktördür. Vahşi, kapitalist sistemin çöküşü yavaşlasın diye Türkiye’yi bölmek ve parçalamak istiyorlar. Daha çok beklerler!

Teşekkür ederiz.

Ben de teşekkür ederim, selâmlar…

Baran Dergisi 727.Sayı

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 17 Mayıs 2021
İmsak 03:50
Güneş 05:38
Öğle 13:06
İkindi 17:01
Akşam 20:24
Yatsı 22:03
Günün Karikatürü Tümü