Soruşturma: Sırbistan-Kosova arasındaki krizin sebebi ne?

Bugün Sırbistan-Kosova arasında gerginlik hat safhaya ulaştı. Kosova ile orta Sırbistan arasındaki Brnjak sınır kapısı yakınında silah sesleri duyuldu. Sınıra barikatlar taşındı ve Vucic, Kosova'yı tehdit etti. Kosova’daki hâdiseleri yakından takib eden, yazarımız Tayyar Tercan’a bölgede yaşananları sorduk.

Röportaj 01.08.2022, 00:42 01.08.2022, 00:46
Soruşturma: Sırbistan-Kosova arasındaki krizin sebebi ne?

Bugün Sırbistan-Kosova arasında gerginlik hat safhaya ulaştı. Kosova ile orta Sırbistan arasındaki Brnjak sınır kapısı yakınında silah sesleri duyuldu. Sırplar, Kosova sınırına barikat kurdu. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kosova’yı tehdit etti ve akabinde Genelkurmay Başkanlığı'na gitti. Kosova’daki NATO güçleri de alarm durumuna geçti.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkenin sınırında bazı Sırp vatandaşları tarafından yolların kapatıldığını, bazı “isyancıların” silahlarla sokağa çıktığını ifâde etti. Kurti, “Toprak bütünlüğümüz için harekete geçeceğiz” dedi. İspanya, Sırbistan’ı desteklediğini açıkladı. Rusya da, Kosova yönetimine, “Sırplara yönelik provokasyonlara son verin!” dedi.

Kosova’daki hâdiseleri yakından takib eden, yazarımız Tayyar Tercan’a bölgede yaşanan hâdiselerin sebebini sorduk.

Kosova hükümeti hangi kararı aldı?

Tercan, “Kosova hükümeti bir karar aldı, 1 Ağustos itibariyle yâni bugün devreye girdi. Bu karar, denklik mütekabiliyet ilkesinin hayata geçirilmesi. Bu karara göre, ‘Kosovalı Sırplar’ Sırbistan araba plâkalarını kullanmayacak. Sınırdan geçişte Sırbistan kimliğiyle değil, bunun yerine özel bir belgeyle girebilecek. Sırplar yirmi yıldır bunu zaten uyguluyor. Kosova’yı da tanımıyorlar. Sırbistan hükümeti, Arnavut ve Kosovalı vatandaşların Kosova belgelerini kabul etmediği için özel bir belgeyle ülkeye girmelerine müsaade ediyordu. 1 Ağustos itibariyle Kosova hükümeti de buna benzer bir şeyi devreye soktu. Sırbistan’dan Kosova’ya geçiş yapanlar bu belgeyi alacak. Sırbistan’ın zıplamasının sebebi de bu!” dedi.

“Mesele Kosova’nın içindeki Sırplarla alâkalı”

Sırbistan’ın, Kosova’ya yirmi yıldır bu muameleyi yaptığını söyleyen Tercan, “Kosova’dan Sırbistan’a gitmek isteyen herkese özel bir belge düzenletiyordu, Kosova belge ve plâkasını kabul etmiyordu bunlar. Kosova da diyor ki, ‘Kosovalı Sırplar, buraya girecekleri zaman Kosova Cumhuriyeti belgelerini kabul edene kadar, mütekabiliyet ilkesine göre özel bir belgeyle girecekler. Kosova’da Sırbistan plâkalı arabaları kullanamazlar, ülkeye girerken, Sırbistan kimliklerini kullanamazlar.’ Bu durum zaten doğrudan Sırbistan ile alâkalı değil ki, mesele Kosova’nın içindeki Sırplarla ilgili.” ifâdelerini kullandı.

Kosova’nın bağımsız bir devlet olduğunu vurgulayan Tayyar Tercan, “Kendi vatandaşlarına kendi kanunlarını uygulayabilirler. Sıplar niçin bundan rahatsız oldu? Sırbistan Sancak bölgesine yakın olan Mitrovica bölgesinde 15-20 bin kişilik bir nüfus var. Yoğunlukla Sırpların yaşadığı bir bölge… Buradaki insanlar, Sırbistan’a devamlı gidip geliyorlar… Giderken de Sırbistan plâkalı araç kullanıyorlar, Sırbistan belgelerini de tabiî. Sanki, Kosova gibi bir devlet yokmuş gibi bir hava estirilmeye çalışılıyor. Sırplar 20 yıldır aynı muameleyi yapıyor Kosovalılara… Sırplar ortalığı velveleye veriyor, özeti budur!” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 18 Ağustos 2022
İmsak 04:34
Güneş 06:09
Öğle 13:13
İkindi 17:01
Akşam 20:07
Yatsı 21:36
Günün Karikatürü Tümü