Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Artık maske takmak zorunda değiliz!

Sağlık 02.03.2022, 18:33 20.04.2022, 11:33
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Artık maske takmak zorunda değiliz!

Salgınla mücadelede gelinen nokta ve kısıtlamaların tekrar değerlendirilmesi gündemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Koca’nın açıklamasından satırbaşları:

Bugünkü buluşmamızsa sanırım ilk günkü endişeli konuşmalarına önem bakımından yakın, duygu bakımından son derece pozitiftir. Size nihayet beklediğiniz haberleri vereceğim.

Kısıtlamalardan çok onların yerini almaya başlayan serbestlikten söz edeceğim. Huzurlarınızdaki kişi 2 yıl boyunca size kısıtlama ısrarında bulunan kişidir.

Salgının ciddiyetini ilk kavrayan ülkelerden biri olmuştur. Koronavirüs Bilim Kurulumuz, bugün olduğu gibi gelişmeleri mercek altında tuttu ve öneriler geliştirdi. Tedbirleri ele alan salgınla mücadele edeceğimizi tanımlayan tedavi rehberlerini hazırladı.

Şu anda salgının toplumsal hayatımızı eskisine oranla çok daha az etkilediğini vurgulamak isterim. Teşekkür borçlu olduğumuz, varlıkları ile iftihar ettiğimiz çok insan var. Hekim, hemşire, sağlık çalışanları, kolluk kuvvetleri, ilgili bakanlıkların personeline şükranlarımı sunuyorum. En büyük teşekkürü ise aziz milletimiz hak ediyor.

Birlikte eşsiz bir mücadele verdik. Bir süredir sizlere Kovid-19 dediğimiz hastalığın gündemde kalma vasfını kaybetmekte olduğunu söylüyorum. Bu sonuca dünyanın pekçok ülkesinde de varıldığını alınan kararlar nedeniyle biliyoruz.

Yeni dönemde HES kodu zorunluluğunu kaldırıyoruz. Kapalı alanlarda havalandırma yeterliyse, mesafe kuralına uyuluyorsa maske takmak artık şart değil. 

Bundan sonra mücadele aşı ile verilecektir.

Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak 03:31
Güneş 05:30
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36
Günün Karikatürü Tümü