ATAK 2 helikopteri geliyor

Ağır sınıf taarruz helikopteri ATAK 2 projesi de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacına yönelik hazırlandı. Tamamlandığında dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yer alacak.

Sanayi ve Teknoloji 04.06.2022, 10:09
ATAK 2 helikopteri geliyor

Ağır sınıf taarruz helikopteri ATAK 2 projesi de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacına yönelik hazırlandı.

Tamamlandığında dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yer alacak.

ATAK 2’nin farklı bir platform olacağına dikkati çeken Demiroğlu, “Üzerinde çalıştığımız buradan öğrendiklerimizi geliştirerek uyguladığımız daha büyük daha başka daha değişik tehditlere daha yüksek kullanım kabiliyetine sahip bir platformumuz. Hem kara birliklerinde hem deniz birliklerinde kullanılmak üzere tasarlanıyor” sözleriyle detayları açıkladı.

Atak'ın gücü

Helikopterlerde gece görüşü, kızılötesi video ve hassas kafa takibi gibi özellikler ile pilotların saha farkındalığı üst seviyeye çıkartıldı.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen kask ise hedefe kilitlenmede önemli role sahip.

ASELSAN tarafından geliştirilen Avcı kaskı, helikopterin kamera ve silah sistemlerine entegre edildi. Yani pilot nereye bakıyorsa ‘Avcı’ sayesinde kamera ve silah sistemleri de o yöne bakıyor. Bu da terör operasyonlarında TSK’nın gücüne güç katıyor.

Türk Havacılık Uzay Sanayii Helikopter Genel Müdür Yardımcısı Demiroğlu, son teknolojiyle donatılmış yerli yazılıma sahip ATAK'ın üstüntün özelliklerini vurguladı.

Demiroğlu, "Teknoloji gelişiyor, ihtiyaçlar artıyor, maruz kaldığınız tehditler değişiyor. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak, biz geliştirmeye devam ediyoruz. Hem elektronik harpte hem kontrolde hem diğer silah sistemlerinde her zaman bir gelişime açığız ve takip ediyoruz" açıklamasını yaptı.

ATAK dünyaya açılıyor

ATAK helikopteri gösterdiği performansla yabancı ülkelerin de ilgisini çekmeyi başardı. İlk ihracat nisan ayında Filipinler’e yapıldı.

Diğer ülkelerle de anlaşmalar imzalanma aşamasına geldi.

Kaynak: TRT Haber
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak 06:34
Güneş 08:05
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü