Şırnak'ta 150 milyon varil rezervlik petrol bulundu

Şırnak'ta, Cudi ve Gabar dağlarının birleştiği havzada yapılan çalışmada, 150 milyon varil rezervlik petrol keşfedildi.

Sanayi ve Teknoloji 06.12.2022, 11:00
Şırnak'ta 150 milyon varil rezervlik petrol bulundu

Kendi öz kaynaklarıyla, yerli ve milli imkanlarla kendi enerjisini karşılamak isteyen Türkiye'nin alan taramaları devam ediyor.

Son olarak Şırnak'ta yapılan çalışmalardan müjdeli haber geldi.

Terörden arındırılan bölgeden adeta petrol fışkırdı.

Karadaki en büyük 7'nci petrol keşfi

Cumhuriyet tarihinin en büyük 2'inci, 2020 yılında ise tüm dünyada karadaki en büyük 7'nci petrol keşfi olarak tarihe geçti. Ayrıntıları TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, CNN TÜRK'e anlattı.

Bulunan petrol rezervi bir zamanlar terör örgütünün en önemli üs bölgelerinden olan Cudi ve Gabar dağlarının birleştiği havzada yer alıyor.

150 milyon varil rezervlik petrol keşfedildi

Kararlı terörle mücadele operasyonları ve büyük fedakarlıklarla bölge terörden temizlendikten sonra yer altındaki saklı zenginlikler de ortaya çıkarıldı.

Tam 150 milyon varil rezervlik petrol keşfedildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı keşfin ardından çalışmalarına hız verdi. Açılan her kuyu, yapılan her test daha iyi sonuç verdi, beklentileri artırdı.

Günlük üretim 10 bin varilin üzerine çıkacak

Petrol sahasındaki her kuyuda günlük 1100 varil petrol üretimi yapılıyor. 2023’te ise 10 kuyu daha devreye alınacak ve üretim artacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinesinde yürütülen çalışmalar sonucunda kısa süre içerisinde günlük üretim 10 bin varilin üzerine çıkacak.

Şehidin adı petrol sahasında yaşatılacak

Şehit Astsubay Esma Çevik, güvenlik güçlerindeki en parlak bomba imha uzmanlarından biriydi. Onlarca bombayı başarıyla etkisiz hale getirip, çok sayıda vatandaşın hayatını kurtaran Esma Çevik, son görev yeri Şırnak'ta petrol sahası çevresinde güvenliği sağlıyordu. 9 Aralık 2019'da ise imha etmeye çalıştığı patlayıcının infilak etmesi sonucunda şehit düştü. Esma Çevik'in adı petrol sahasında yaşatılacak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü