TikTok’a kara para aklama soruşturması

MASAK, Türkiye'de yaklaşık 29 milyon kullanıcısı bulunan sosyal medya platformu TikTok'ta, suç gelirlerinin aklandığına ilişkin iddialar üzerine harekete geçti. Sosyal medya platformundaki para transferleri mercek altına alındı.TikTok’a kara para aklama soruşturması

Sanayi ve Teknoloji 29.08.2022, 13:45 31.08.2022, 15:00
TikTok’a kara para aklama soruşturması

MASAK Başkanlığı, sosyal medya platformu TikTok kullanıcısı yerli ve yabancı kişilere yaklaşık 1 buçuk milyar lira aktarıldığını, söz konusu paranın çok dar bir kitlenin kasasına girdiğini hatta bazı hesapların bu platformu para aklama ya da terörün finansmanı için kullandığını belirledi. Raporda, terör örgütleri ile doğrudan veya dolaylı bağlantılı kullanıcıların ciddi bağışlar topladığı ifade edildi.

1 BUÇUK MİLYAR LİRA PARA AKTARILDI

AA’nın aktardığına göre; araştırmalarda, TikTok isimli sosyal medya platformunda kullanıcıların canlı yayınlar sırasında “hediye” adı altında bağış topladığı, toplanan bu bağışların ise sonrasında Türk lirasına dönüştürülerek hesaplarına aktarıldığı anlaşıldı.

Özellikle 2021 yılının başından bu yana Türkiye’de yer alan TikTok kullanıcısı yerli ve yabancılara platform tarafından yaklaşık 1 buçuk milyar lira aktarıldığı görüldü. Aktarılan tutarların büyük çoğunluğunun az sayıda kişiye gönderildiği, bu durumun ise aslında çok dar bir kitlenin TikTok’tan büyük miktarda para aldığına işaret ettiği belirlendi.

Diğer taraftan canlı yayın yapan TikTok kullanıcılarına “hediye” göndermek amacıyla platforma para aktaran kişilerde de benzer durum olduğu, yani aktarılan tutarın büyük bir kısmının çok dar bir kitle tarafından gerçekleştirildiği bilgisine ulaşıldı.

FENOMENLER, KENDİLERİNE FARKLI HESAPLARDAN PARA AKTARDI

Ayrıca bazı TikTok fenomenlerinin daha fazla kişiyi yayına çekmek ve daha fazla bağış almak amacıyla farklı hesaplardan kendilerine bağış yaptıkları görüldü. Bu durum aslında çok sayıda vatandaşın kandırılmak suretiyle bağış yapmaya itildiğini ortaya koydu.

Öte yandan, 18 yaşından küçük çok sayıda kullanıcısı olan söz konusu platformda, bağış toplanan bazı yayınlarda müstehcenlik içeren yayınlar yapıldığı, bu sayede platform üzerinden bağış toplandığı görüldü. Bu kapsamda bazı kişilerle platform dışında da ilişki kurulabildiği değerlendirildi.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak 05:27
Güneş 06:51
Öğle 13:00
İkindi 16:19
Akşam 18:58
Yatsı 20:17
Günün Karikatürü Tümü