Ukraynalı müzakereci: Zelenskiy ve Putin, İstanbul'da veya Ankara'da görüşebilir

Rusya'yla müzakerelerde Ukrayna heyetine başkanlık eden Arakhamia, iki ülke liderlerinin Türkiye'de görüşebileceğini söyledi. Arakhamia, “Büyük ihtimalle İstanbul'da veya Ankara'da olacak” dedi.

Şehidlerimiz 03.04.2022, 00:23
Ukraynalı müzakereci: Zelenskiy ve Putin, İstanbul'da veya Ankara'da görüşebilir

Ukrayna Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı David Arakhamia, barış antlaşması taslağının Ukrayna ve Rusya liderleri arasında doğrudan istişarelerde bulunmak için yeterince geliştirildiğini, Ruslar tarafından da doğrulandığını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin görüşmesinin İstanbul'da veya Ankara'da olabileceğini belirtti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Rusya ile müzakerelerde Ukrayna heyetinin başkanlığını yürüten Arakhamia, yerel televizyon kanallarına, Ukrayna-Rusya müzakerelerindeki durum hakkında açıklamalarda bulundu.

İstanbul'da yaptıkları müzakerelerde Ukrayna'nın önerdiği barış antlaşması taslağının Ruslar tarafından Kırım sorunu dışında sözlü şeklide kabul edildiğini söyleyen Arakhamia, “Rus tarafı, taslak belgenin Ukrayna ve Rusya liderleri arasında doğrudan istişarelerde bulunmak için yeterince geliştirildiğini doğruladı” ifadelerini kullandı.

“Şimdi bizim görevimiz, daha önce değindiğimiz konuları son aşamaya getirmek ve olası devlet başkanları toplantısına hazırlanmaktır” diyen Arakhamia, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hem Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy hem de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştüğünü, iki liderin görüşmesine ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını beyan ettiğini dile getirdi.

Arakhamia “Devlet başkanlarının görüşmesinin tarihi ve yeri henüz belli değil. Büyük ihtimalle İstanbul'da veya Ankara'da olacak” diye konuştu.

Yorumlar (0)
24
açık
Namaz Vakti 17 Ağustos 2022
İmsak 04:32
Güneş 06:08
Öğle 13:13
İkindi 17:02
Akşam 20:08
Yatsı 21:38
Günün Karikatürü Tümü