16.10.2008, 13:29

Serbest Piyasa Ekonominize Ne Oldu?


Amerikadaki küresel finans krizi ve 850 milyar dolarlık “kurtarma paketi” bu suali sorduruyor bize.
Serbest piyasa ekonominize ne oldu? Hani kazanan kazanacak, hatta kazandıkça kazanacak ve domuzlar gibi yiyip tüketecek ve kazanamayanlar ise batacaktı?
Şimdi ne oldu? Paradan para kazanan finans kodoşları, domuzlar gibi yiyip şişen ensesi kalınların keyfi bozulmasın, 170 dolara hamburger yemeye devam etsin diye serbest piyasa ekonomisi ve liberal politikalar çöpe atılıyor. Demek ki her şey kapitalist azınlık için, serbest piyasa ekonomisi de!
“Kurtarma paketi” adı altında devletin dolayısıyla halkın paraları bu para spekülatörlerine, halkın anasını ağlatanlara peşkeş çekiliyor.
Kapitalist sisteme ne oldu? “Bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler!” diyen liberalizme ne oldu?
Mutlu azınlık büyük bir iştahla götürürken bu adaletsizliğe karşı gelenlere, “serbest piyasa var, bırakınız yapsınlar!” diyenler, şimdi ne oldu da ticaretin ve serbest piyasanın gereği “zarar-iflas” söz konusu olunca “bırakınız yapsınlar, bırakınız batsınlar!” diyemiyor?
Yesinler sizin o güzel liberalizminizi!
Yesinler sizin serbest piyasa ekonominizi!
Yesinler sizin yeni dünya düzeni dediğiniz kapitalist sisteminizi!
Hani şimdiye kadar sömürülen ülkeler söz konusu olunca olunca “altta kalanın canı çıksın!” diyordunuz!
Şimdi bırakın da parayı iyi idare edemeyen büyük finans çevreleri batsın, altta kalanın canı çıksın! Kapitalist sistemin gereği bu değil midir?
Hani sömüreceğiniz ülkelere işinize geldiği için serbest piyasa ekonomisini dayatıyor ve bu meyan da özgürlükler ve demokrasiden bahsediyordunuz. Size ne oldu ey Sam Amca, ey kapitalizmin kralı, bu liberal ekonomiye, serbest piyasaya neden müdahale ediyorsunuz?
Yoksa, dünyaya va’z ettiğiniz “yeni dünya düzeni”nizde bir sakatlık mı var?
Kapitalizm bir vahşet midir?
Para kazanma hırsına gem vurmak mı gerekiyor?
BD-İBDA Dünya nizamında ise va’z edildiği gibi, sermayenin urlaşmasına karşı “sermaye ve mülkiyette tedbircilik” prensibi vardır. Sen de bu çizgiye mi geldin, ama çok geç! Senin sitemin sakat: Teoride de pratikte de öyle, insanları, onların ruhlarını, onların tabiatla ilişkilerini, her şeyi sakatlıyorsun!
Ey, Sam Amca Türklere özgü bir deyişle! Titre ve kendine gel yoksa yakında biz geleceğiz!
“Nasıl geleceksiniz!” diye sen sormazsın, 11 Eylül 2001’i unutmamışsındır. Fakat bizim gelişimiz 11 Eylül gibi olmayacak, senin hayat tarzını yıkacağız!
Ayrıca şunu iyi biliyorsun ki, sistemin ekonomik sömürü üzerinde duruyor. Sömüre sömüre dünya kaynakları tükendi, pasta bitti, piyasalar daraldı, kaynaklar yetmez oldu. Senin de sömürecek kaynağın kalmadı artık. Bu sistemin buna ayarlı kurulmuştu, şimdi nasıl yaşayacaksın?
Dünyayı iyi yönetemedin Sam Amca!
Bu da sana geri dönüyor. Başkalarının evinde çıkardığın yangınlar artık faiziyle birlikte sana dönüyor.
Sana alternatif olan “yeni dünya düzeni”nin fikrî altyapısını, kültürünü, siyasî dilini, estetiğini, üretim ve tüketim ilişkilerini vs. hall ve feshetmiş olarak BD-İBDA dünya görüşü ve bunun aksiyonu geliyor.
Seni, başkaları için kazdığın mezarlara gömmek için.
Sana hak ettiğin tarzda muamele etmek için.
Dünyada adaleti tekrardan tesis etmek için.
İçimizdeki hainlerden başlamak üzere…
Müslümanların kanı ve malı üzerinden siyaset yapan, Müslüman görünüp ABD ve küresel sermayeye ülkeyi peşkeş çeken, onlardan aldığı gardiyanlık göreviyle ülkeyi yöneten Amerikancı AKP  ve Fetullah grupları ve liberal çapulcular gibi- Amerikan döllerinin de sonu yaklaştı.
İslâm inkılâbının yolu açık olsun!
Duayı icrada arayan çilekeşlerin yolu açık olsun!
Baran Dergisi 93. Sayı

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü