AB, Çin ile imzaladığı anlaşmayı askıya aldı, Çin hemen yaptırım uyguladı

Avrupa Birliği (AB) Çin'le imzalamış olduğu yatırım anlaşmasının Avrupa Parlamentosu'nda onaylanması girişimini askıya aldı.

Siyaset 05.05.2021, 13:40
AB, Çin ile imzaladığı anlaşmayı askıya aldı, Çin hemen yaptırım uyguladı

Geçtiğimiz aralık ayında imzalanan anlaşmanın onay aşamasında durdurulmasının ardında Brüksel ile Pekin arasındaki gerilimin yattığı belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis yaptığı açıklamada, "AB'nin Çin'e yönelik yaptırımları ve Çin'in AB üye devletlerine ve Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekillerine karşı yaptırımlarının bulunduğu bugünkü ortamda bu anlaşmanın onaylanmasına olanak sağlayan bir durumun söz konusu olmadığını" bildirdi.

"AB ile Çin arasındaki ilişkilerin kapsamını gözardı edemeyiz" diyen Dombrovskis "Her durumda anlaşmanın altında yatan sebepler hala geçerli. Çin'le ilişkilerde hep bir asimetri var ve bu anlaşma bu asimetrinin çözülmesi için bize yardımcı olabilir" ifadelerini kullandı.

AB mart ayında 30 yıldan bu yana ilk kez Çin'e yönelik yaptırım kararı almış, Batılı müttefikleriyle ortak bir tutum belirleyerek ülkenin Uygur Tüklerine yönelik insan hakkı ihllallerine sebep olan politikalarına karşılık olarakdört Çinli yetkili ve bir kurumu hedef alan yaptırımları hayat geçirmişti.

Çin'den tepki: Yeni yaptırımlar

Çin, bu gelişmeye ani ve sert bir yanıtla karşık verdi. Çin Dışişleri Bakanlığı aralarında beş AP milletvekilinin de yeraldığı on bireye ve ayrıca AP insan hakları alt komitesinin de alaraında bulunduğu dört kuruma yönelik yaptırım kararı alındığını açıkladı.

Pekin yönetimi ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere'den bazı milletvekillerini kara listeye aldı. Böylece toplam yaptırım uygulanacak birey ve kurum sayısı 30'a ulaştı.

Euronews

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü