AB Konseyi Başkanı Michel, Tunus Cumhurbaşkanı Said ile görüştü

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile görüştüğünü, ülkede istikrar ve demokrasinin korunmasının bölgenin önceliği olduğunu belirtti.

Siyaset 27.07.2021, 22:00
AB Konseyi Başkanı Michel, Tunus Cumhurbaşkanı Said ile görüştü

Michel, sosyal medya hesabından, Tunus'taki durumu Said ile bugün derinlemesine ele aldığını bildirdi.

Tunus'ta istikrar ve demokrasinin korunmasının hem ülkenin hem de bölgenin önceliği olduğunu vurgulayan Michel, "AB, yaşadıkları krizler karşısında Tunusluların yanındadır." ifadesini kullandı.

Tunus'ta 25 Temmuz'da hükümet ve muhalefet partilerine yönelik yüzlerce kişinin katılımıyla protestolar gerçekleştirilmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu. Said, kendisini Başsavcı ilan ederek yargının alanına da müdahale etmişti.

Hükümete yönelik bu darbe girişiminin ardından askerler Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini Meclise almamıştı. Cumhurbaşkanı Kays Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın bir "darbe" olduğunu vurgulamıştı.

Kays Said ise tarihi bir sorumluluk üstlendiğini, aldığı kararların anayasaya uygun olduğunu belirterek, bunu "darbe" olarak nitelendirenlerden "hukuk derslerini gözden geçirmelerini" istemişti.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31
Günün Karikatürü Tümü