ABD Irak'tan çekiliyor

Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerine ait askeri lojistik konvoyları ve üsleri Iraklı direniş gruplarının saldırılarına uğruyordu. Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyona mensup ilk birliğin Irak’tan Kuveyt’e çekildiğini bildirdi.

Siyaset 09.08.2021, 16:00
ABD Irak'tan çekiliyor

Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonu, Irak Ordu Sözcüsü Yahya Resul’den naklen, Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyona mensup ilk birliğin Irak’tan Kuveyt’e çekildiğini bildirdi.

Irak Ordu Sözcüsü Yahya Resul, bugünkü çekilmenin Irak’la Amerika arasında yapılan stratejik diyalog görüşmelerinin ve Başbakan Mustafa Kazımi’nin Washington ziyaretinin sonucu olduğunu söyledi.

Koalisyon güçlerinin bu şekilde çekilmesinin 31 Aralık’a kadar devam edeceğini belirten Yahya Resul, Irak’ta yalnızca Irak askeri birliklerine askeri danışmanlık ve eğitim verecek olan yabancı danışmanların kalacağını söyledi.

Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyonun pazar günü yayımladığı bildiride Irak’taki “OTH birliklerinin” azaltılması kapsamında Irak’ta görevleri sonra eren birliklerin Kuveyt’te üsse çekildiği ifade edilmişti.

Bildiride OTH birliklerinin genellikle CH-47 model iki helikopter ile piyade birliklerinden oluştuğu ve görevlerini tamamlamak işçin 24 saat alarm durumunda bulunduğu belirtildi.

Irak’la Amerika arasında yapılan stratejik diyalog görüşmelerinin dördüncü turunda ve Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin ABD Başkanı Joe Biden’la yaptığı görüşmede Amerika liderliğindeki koalisyon güçlerinin Irak’taki görev tanımının danışmanlık ve eğitimle sınırlandırılacağı ve muharip güçlerin çekileceği açıklanmıştı.

Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerine ait askeri lojistik konvoyları ve üsleri Iraklı direniş gruplarının saldırılarına uğruyordu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Ocak 2023
İmsak 06:42
Güneş 08:09
Öğle 13:22
İkindi 16:01
Akşam 18:26
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü