ABD'li Senatör: Erdoğan'a taviz verilmemeli

ABD'li Senatör Menendez, “Türkiye ile yaptığımız tüm toplantıların gündemi bu olmalı ve (Biden'a) Sayın Erdoğan'a bu alanların her birinde önemli bir tutum değişikliği olmadan taviz vermemesini şiddetle öneririm.” dedi.

Siyaset 24.06.2021, 10:12
ABD'li Senatör: Erdoğan'a taviz verilmemeli

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yunan Kathimerini gazetesine röportaj veren Menendez, ABD Başkanı Joe Biden ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesine dair "Başkan Biden, geçen hafta Erdoğan ile yaptığı görüşmede herhangi bir ek koz kullanmaya ihtiyaç duymadı. Zaten kullanmaya niyetimiz olsa bolca var" yorumunu yaptı.

Senatör, "Türkiye'nin S-400 alımı, Doğu Akdeniz'deki istikrarsızlaştırıcı eylemleri, Azerbaycan'daki otokratlara desteği ve Türk halkına anti-demokratik muamelesi söz konusu olduğunda, Başkan Biden'ın Erdoğan'a karşı kararlı olmaya ve ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarını ilerletmeye devam edeceğine dair her türlü beklentim var.

Türkiye ile yaptığımız tüm toplantıların gündemi bu olmalı ve (Biden'a) Sayın Erdoğan'a bu alanların her birinde önemli bir tutum değişikliği olmadan taviz vermemesini şiddetle öneririm" dedi.

Öte yandan Ege ve Doğu Akdeniz'de Atina'ya desteğini defalarca dile getirmiş olan ve aynı zamanda Biden'ın, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımasında önemli rolü olan Menendez, "ABD ile Yunanistan arasındaki ikili ilişki hiç bu kadar güçlü olmamıştı ve savunma işbirliği önemli bir dayanak noktası" ifadelerini kullandı.

ABD'li Senatör, ayrıca Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD arasındaki 3+1 ortaklığının, bölgeye önemli faydaları olabileceğine inandığını belirtti.

Yorumlar (0)
34
açık
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Karikatürü Tümü