ABD: Türkiye'nin Kabil Havalimanı’nı korumakta istekli olmasından son derece memnunuz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price: Kabil Havalimanı, bir havalimanı olmanın ötesinde öneme sahip. Türk ortaklarımızın burayı korumak konusunda istekli olmalarından son derece memnunuz.

Siyaset 11.08.2021, 12:40
ABD: Türkiye'nin Kabil Havalimanı’nı korumakta istekli olmasından son derece memnunuz

ABD: Türkiye'nin Kabil Havalimanı’nı korumakta istekli olmasından son derece memnunuz.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin Türk askerleri tarafından sağlanması konusunda açıklamalarda bulundu. Price, bir soru üzerine Kabil Havalimanı’nın ABD ve uluslararası diplomasi açısından son derece önemli bir yer olduğunu dile getirirken, “Bu noktada Türk ortaklarımızın burayı korumak konusunda istekli olmalarından son derece memnunuz" diye konuştu.

'HAVALİMANININ ÖTESİNDE BİR ÖNEMİ VAR'

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre Price, “Kabil Havalimanı, bir havalimanı olmanın ötesinde öneme sahip. Onun önemi, ticari taşımacılığın ya da hava taşımacılığının ötesinde. Kabil’de güvenli bir havalimanın olması bizim açımızdan bölgede diplomatik olarak da bulunmanın önemli bir noktası. Dolayısıyla bu havalimanının güvenli bir şekilde işlevini sürdürmesi bizim açımızdan son derece önemli” dedi.

'TÜRKİYE İLE EN ÜST DÜZEYDE GÖRÜŞÜLÜYOR'

ABD yönetiminin, Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamak konusundaki girişiminden son derece memnun olduğunu belirten Sözcü Price, bu konuda Türkiye ve ABD arasındaki temasların sürdüğünü kaydetti. Price “Bu noktada Türk ortaklarımızın burayı korumak konusunda istekli olmalarından son derece memnunuz. Bu konu, Türk müttefiklerimizle en üst düzeyde konuşulan bir konu. Başkan Biden, bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuştu. Dışişleri bakanlığımız bunu çeşitli seviyelerde görüştü, savunma bakanlığımız da bu konuda görüşmeleri sürdürüyor” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:23
İkindi 16:03
Akşam 18:28
Yatsı 19:50
Günün Karikatürü Tümü