Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: Cumhuriyet bizim dilimizi ve düşünmemizi yok etti

Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız Devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate yani dile dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi MAO’nun Çin’de yaptığı kültürel devrimdir ve o da dile dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir." dedi.

Siyaset 22.10.2022, 17:00
Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: Cumhuriyet bizim dilimizi ve düşünmemizi yok etti

Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, gençlik buluşması ve konferans etkinlikleri kapsamında 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nda “Yerelden Evrensele Şehir Ufku: Kahramanmaraş Örneği” başlıklı konferansta konuştu.

Ünal, "Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız Devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate yani dile dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi MAO’nun Çin’de yaptığı kültürel devrimdir ve o da dile dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir." İfadelerini kullandı.

Cemil Meriç’in kaleme aldığı ‘Bu Ülke’ adlı kitaptan alıntılar yaparak gençlere seslenen Mahir Ünal, “Bugün konuştuğumuz Türkçe’nin düşünce üretebilmesi mümkün değildir. Bugün konuştuğumuz Türkçe ile bir düşünce üretemeyiz sadece ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz, konuşma ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Mesela melül, mahsun, inkisar, keder, hüzün, buhran bunların hepsini tek bir kelimeyle ifade ediyoruz; stresliyim” şeklinde konuştu.

Yorumlar (2)
Mustafa Karakuş 1 ay önce
Doğru söylemiş.Bir gecede müderrisin devlet nezdinde cahil olduğu milattan önce de vaki değil.
İMFAKSU 1 ay önce
Sayın Mahir İnal, en azını söylemiş. Dil katliamı yüzünden, dü yada hiç olmadığı kadar KİTAB, İMHA EDİLMİÇTİR. A fupa kütüphaneleri İSLAMİ ESERLERLE doludur. Bugün r Türk insanı, dedesinin yazdığı kitabı okuyamıyor ve a öayamıyor. Bundan daha fenası mı olur?
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak 06:35
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü