Ayasofya yeniden açılmış olsa da hesap hala kapanmadı, kinimiz hala diri

Tarihte bugün: 1 Şubat 1934'te, Mustafa Kemal'in imzasını taşıyan Bakanlar Kurulu kararı ile Ayasofya Camii müze ilan edildi ve ibadet yasaklandı.

Siyaset 01.02.2022, 17:10 03.02.2022, 19:47
Ayasofya yeniden açılmış olsa da hesap hala kapanmadı, kinimiz hala diri

Tarihte bugün: 1 Şubat 1934'te, Mustafa Kemal'in imzasını taşıyan Bakanlar Kurulu kararı ile Ayasofya Camii müze ilan edildi ve ibadet yasaklandı.

1453 senesinin 29 Mayıs tarihinde İstanbul’u fethedilmesiyle beraber, İslâm medeniyetinin fetih hakkı olarak aslî mânâsına kavuşturulan Ayasofya Camii, 1 Şubat 1934 senesinde Mustafa Kemal'in imzasını taşıyan Bakanlar Kurulu kararı ile müze ilan edilmiş ve ibadet yasaklanmıştır.

Aradan geçen 88 yıl sonra Danıştay kararının ardından müze olmaktan çıkarılıp Diyanet Başkanlığı'na devredilen Ayasofya Camii, 24 Temmuz 2020’de açıldı.

Amaç İslam’ı aşağılamaktı

Kuduz nefsinin zirve noktasında tesadüf ettiği şeytandan apardığı kibirle ilâhlık iddiasına kadar alçalıp, Allah’a, Resûlü’ne ve onun Şeriatı İslâm’a savaş açanların Ayasofya’yı müzeye dönüştürmekten maksatları, İslâm’ı aşağılamak, onu çağ dışı, ancak müzede sergilenmeye lâyık bir inanış şeklinde ele almaları dolayısıylaydı. Onların niyetleri her ne olursa olsun, Ayasofya ile beraber müzeye kaldırılan İslâm değil, son beş asırlık zaman diliminde aşk ve vecd ateşini harlayamamış, İslâm anlayışını yenileyememiş, zamanın ruhunu elinden kaçırmış ve bunun neticesi olarak da uzun yıllar süren savaşlardan sonra Anadolu’ya kendisini dar atmış, harab, bitab “Müslüman”dı.

Üstad Necib Fazıl’ın beş asırlık tarih dilimimizle beraber çağın nabzını yakalayarak İslâm’a Muhatab Anlayış’ı yenilemesi, Müslümanların hafızasını iade etmek üzere ortaya koymuş olduğu keramet çapındaki tarih muhasebesi, Büyük Doğu fikir sistemi ve yetiştirdiği Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun onunla beraber fikir ve aksiyon planında Müslümanların savunma devresini kapatarak taarruz çığırını açması, bunun şuurlaşması ve neticesinde yine Büyük Doğu ekolünden yetişen Cumhurbaşkanı Receb Tayyib Erdoğan’ın Ayasofya’yı yeniden camiî hüviyetine kavuşturması...

Ayasofya’nın yeniden Ayasofya-i Camiî Kebir olarak İslâm’ın hizmetine tahsis edilmesi, yukarıda çizmiş olduğumuz çerçeveden bakılacak olursa rahatlıkla görülecek ve anlaşılacaktır ki, Müslüman Anadolu’nun yeniden İslâm’ın hizmetine tahsisi anlamına gelmektedir ki, bu milletin İslâm’ın hizmetkârlığına soyunduğu her dönem ne kadar büyük zaferlere müyesser olduğu, âleme nizâm verdiği fantezi değil, daha dün kadar canlı, yaşanmış ve yaşanacak olandır.

Kinimiz hala dipdiri

Ayasofya Camii’nin yeniden açılmış olsa da hesap kapanmış değildir. Bilakis daha da harlanarak taptaze olarak kavgamızı sürdüreceğimizi hatırlatmış olalım.

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 06:35
Güneş 08:01
Öğle 13:23
İkindi 16:09
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Günün Karikatürü Tümü