Bakan Akar: Hesabını yargı önünde verecekler

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "kimyasal silah iftirası"na tepki göstererek, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Hukuki süreç başladı. Bunu yapanlar, hesabını yargı önünde verecekler" dedi.

Siyaset 21.10.2022, 15:00
Bakan Akar: Hesabını yargı önünde verecekler

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "2023'e Doğru Şehir Buluşmaları" kapsamında AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından düzenlenen programda gazetecilerle bir araya geldi.

Burada terörle mücadelenin 'taarruzi ruhla' devam ettiğini belirten Akar şu ifadelere yer verdi: 

Biz başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularımızın sınırlarına, egemenlik haklarına saygılıyız. Bizim tek amacımız ülkemizin ve milletimizin savunması ve güvenliği. Mehmetçik operasyonlarında, sivillere, masum insanlara, tarihi, dini, kültürel yapılara, çevreye zarar gelmemesi için diğer hiçbir ülke ordusunun göstermediği duyarlılığa sahip. Hem planlama hem icra safhasında bu duyarlılığı gösteriyoruz.

'TSK'NIN ENVANTERİNDE KİMYASAL SİLAH YOK' 

Diğer yandan TSK'nın kimyasal silah kullandığı iddialarına cevap veren Akar, bu tür iddiaların iftira olduğunu söylerek şöyle konuştu: 

Bazı fitne fesat odakları zaman zaman bazı iftiraları ortaya atıyor. Yalanlarla hem insanların kafasını karıştırmak hem de Mehmetçiğin moralini bozmak için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde kimyasal silah yok. Bizim uluslararası hukuka saygımız, bunun da ötesinde inançlarımız, insani, manevi değerlerimiz var. Bizim kültürümüzde işkence, eza, cefa yok. Uluslararası hukuk ötesinde, biz uygulamalar yapıyoruz. Bunlar son derece alçakça iftiralar. Ciddi, samimi, dürüstçe yapılan bir faaliyetin lekelenmesine yönelik iftiralar. Terör örgütünün çöküşünün gölgelenmesi, ona yardım, destek sağlanması için yapılmış bu eylemi şiddetle kınıyoruz. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa yapıyoruz.

'HESABINI YARGI ÖNÜNDE VERECEKLER' 

Akar konuyla alakalı konuşmaları hatırlatarak, "Bununla ilgili gerekli işlemlerin yapılması için hukuk dairemiz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Hukuki süreç başladı. Bunu yapanlar, hesabını yargı önünde verecekler. Bunun yakın takipçisi olacağız. Bu Türkiye'ye, Türk Silahlı Kuvvetlerine atılan büyük bir iftiradır, bühtandır. Böyle bir şey asla ve kat'a söz konusu değildir. Bu iftiralar teröristler biraz daha zaman, zemin kazansın diye ortaya atılmaktadır." sözlerine yer verdi. 

MÜCADELE DEVAM EDECEK 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin başta PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere terör örgütleriyle mücadelesini sürdürdüğünü aktaran Akar, kim tarafından desteklenirse desteklensin, mücadelenin devam edeceğini vurguladı.

YUNANİSTAN'A DİYALOG ÇAĞRISI

Ayrıca Yunanistan ile yaşanan sorunlara değinen Akar, diyaloğun önemine değinerek, "Diyaloğa gelin diyoruz. Bakanlık olarak güven artırıcı önlemler konusunda yaptığımız çalışmalar var. Heyetlerimiz iki defa Atina'ya gitti, onlar bir defa Türkiye'ye geldi. Dördüncü toplantının Türkiye'de yapılması lazım. İki yıldan beri bekliyoruz. NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda Yunanistan Savunma Bakanı'na beklentimizi ilettik, onlardan cevap bekliyoruz." sözlerine yer verdi. 

YUNAN SİYASİLER TÜRKİYE ALEYHİNE KONUŞUYOR 

Ege Denizi'nin bir barış denizi olması gerektiğini belirten Akar, "Uzattığımız barış elinin tutulmasını bekliyoruz. Fakat maalesef özellikle Yunanistan'daki bazı siyasiler her gün Türkiye aleyhinde söylemlerde bulunuyor. Bunun doğru, çıkar bir yol olmadığını tekraren hatırlatıyoruz. Aklıselim bazı Yunan akademisyenler, siyasiler, emekli generaller bizim söylediklerimize benzer, diyalogdan yana olduklarını ifade ediyorlar" sözlerini kaydetti. 

'GÖRÜŞELİM DEMEMİZ ZAFİYET DEĞİLDİR' 

Öte yandan Yunanistan'ın üçüncü tarafların telkini ile hareket etmemesi gerektiğini söyleyen Akar şöyle konuştu: 

Bizim 'görüşelim' dememiz bir zafiyet, 'oldubittiye müsaade etmeyeceğiz' ifademiz de bir tehdit değil. Bütün bu problemleri çözmek için 'buyurun gelin problemleri ikili görüşmelerle çözelim, bunu başkalarına havale etmeyin, başkalarından medet ummayın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü, güvenilir, etkin bir müttefiktir. Bunun bilincine varın' diyoruz.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü