Bakan Çavuşoğlu: Avrupa, normal zamanda da Türkiye'nin önemini anlamalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Avrupa yalnız kriz zamanı değil, normal zamanda da Türkiye'nin önemini anlamalı. Türkiye, 9 binden fazla yabancı teröristi teslim etti. Terörle mücadelede diğer birçok ülkeden fazla iş yaptık." dedi.

Siyaset 02.12.2022, 17:08 02.12.2022, 19:08
Bakan Çavuşoğlu: Avrupa, normal zamanda da Türkiye'nin önemini anlamalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MED Akdeniz Diyalog Forumu'na katılarak, "Özel Diyalog" oturumunda konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, konuşmasında şunları kaydetti;

Avrupa sınırı Yunanistan ile başlamıyor. Ermenistan, Azerbaycan ve Kazatistan'ın bir kısmı da Avrupa'da sayılıyor. Avrupa'nın sınırı Türkiye'den başlıyor.

Avrupa yalnız kriz zamanı değil, normal zamanda da Türkiye'nin önemini anlamalı. Türkiye, 9 binden fazla yabancı teröristi teslim etti. Terörle mücadelede diğer birçok ülkeden fazla iş yaptık.

Ukrayna topraklarının yasa dışı ilhakını kabul etmedik, Boğazları Rus gemilerine kapattık. Ukrayna'da bile AB bize danışmadı. AB ne zaman bize ihtiyaç duysa ulaşıyor ama Türkiye'nin rolünü kabul etmeleri gerekiyor.

Türkiye ile Suriye arasında istihbarat düzeyinde görüşmeler gerçekleştirildiğini anımsatan Çavuşoğlu, Suriyeli mültecilerin geri dönüşü için, “Suriye rejimiyle yapıcı diyalog kurmamız gerekiyor” ifadelerini kulandı.

Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna Savaşı’na yönelik ise “İlkbahardan önce müzakere masası konusunda daha net bir tabloya sahip olacağımızı düşünüyorum. Pes etmeyeceğiz, çabalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü