Baran Dergisi 285. Sayı Çıktı!

Önsöz:

Siyaset 16.06.2012, 18:04 30.09.2022, 18:29
Baran Dergisi 285.  Sayı Çıktı!
 Selâm ile...

Bildiğiniz gibi Suriye bu hafta hava sahasına giren Türk askerî uçağını düşürdü. Bu olay gündeme bomba gibi düşerken, Suriyeli yetkililer “Türk uçağı” olduklarını farketmediklerini açıkladılar. Hadisenin ardından Türkiye, Suriye’ye nota verirken, Batılı ülkelerden de Türkiye’ye destek yağdı ve NATO üyesi olması dolayısıyla müttefikleri (!) olan Türkiye’nin yanında bir tavır alarak “bunun hesabını sorarız” nutukları atıldı.

Olayda Türk savaş uçağının Suriye hava sahasına girmesi bir soru işareti olarak kalırken; İsrail uçakları hava sahasını işgal ederken sesi çıkmayan Suriye’nin Türk uçağını uyarı bile yapmadan vurması da eleştirilmesi gereken başka bir tavır olarak göze çarpıyor; fakat bizim kapağımızda dikkat çekmek istediğimiz mevzu Türkiye’nin Mavi Marmara saldırısı sonrasında İsrail’e karşı sesini fazla yükseltememiş, hakkını arayamamış olmasına rağmen Suriye’de düşürülen uçak sonrası Batı desteğiyle birlikte savaş tamtamlarının çalınmaya başlamış olmasıdır. NATO gazını alarak Suriye’ye arslan kesilenler, İsrail’e karşı neden kuzu gibi bir tutum sergilediler.

***

Fikre Özgürlük Platformu faaliyetlerine devam ediyor. Cuma günü Çağlayan Adliyesi önünde başlatılan “Fikre Özgürlük Yürüyüşü”, Bolu F-Tipi Cezaevi önünde yapılan eylemle devam etti. Platfor üyeleri eylemin ardından Ankara’ya yürüyüşlerini devam ettirmek üzere yola koyuldu. Bu haberi ortasayfamızda sizlerle paylaşıyoruz.

***

Av. Halil Kılıç, “Savaş Tamtamları Çalıyor” başlıklı yazısında gündemdeki Suriye’de düşen uçak hadisesini ele alıyor. “Sıfır Sorun Politikası” ile atılan adımlardan sonra şimdi komşularla savaşın eşiğine gelmenin bir mülahazasını yaparken, Suriye’nin sergilemiş olduğu yanlış tutumu da ele alıyor.

Adalet Eski Bakanı Av. İsmail Müftüoğlu, artık Suriye’ye savaş ilan etmek için “Bahane Hazır” diyor.

Fazıl Duygun’un El-Manar Televizyonu Türkiye Muhabiri Hasan Tahravih ile yapmış olduğu söyleşiyi dikkatinize sunuyoruz.

Carlos (Salim Muhammed), bölgeyi çok iyi bilen birisi olarak yaptığı analizinde “Düşürülen Türk Uçağını Gönderen NATO mu?” diye soruyor.

Geçtiğimiz hafta Yeni Akit Gazetesi’nde Kumandan Salih Mirzabeyoğlu ile alakalı bir yazı kaleme alan Nusret Çiçek bey ile “Salih Mirzabeyoğlu Davası Etrafında” gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi de muhtevamızda bulabileceksiniz.

Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun sadece Baran Dergisi’nde tefrika edilen yeni eseri “Ölüm Odası B-Yedi” bu hafta 111. bölümü ve “Mahv ü İsbat” başlığı altında devam ediyor. Büyük bir alaka ile okuyacağınızı düşünüyoruz.

Fatih Turplu, “Dr. Kuantum’un (Fred Alan Wolf) ‘Evrenin Ruhu’ Kitabı Üzerine” bir yazı kaleme aldı.

Gülçin Şenel, bu haftaki yazısında “Telegram Bir Komplo Teorisi Değildir!” diyor.

Arka kapağımızda ise Yeni Şafak’ın Kumandan Salih Mirzabeyoğlu ile yapmış olduğu söyleşinin ikinci bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Önümüzdeki hafta yeni bir Baran Dergisi’nde buluşmak dileğiyle...

İntikam hissiniz dâim olsun...

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:23
İkindi 16:03
Akşam 18:28
Yatsı 19:50
Günün Karikatürü Tümü