Başörtüsü teklifi komisyonda kabul edildi

Başörtüsüne anayasal güvence getiren ve evlilik birliğini tanımlayan Anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. CHP ve İYİ Parti’nin laiklik bahenesiyle öne sürdüğü “dini inancı sebebiyle” ifadesinin tekliften çıkarılmasını istediği ise AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Siyaset 24.01.2023, 20:57
Başörtüsü teklifi komisyonda kabul edildi

Türkiye’de, Meclis Anayasa Komisyonunda, kamuda başörtüsü takılmasının anayasal hale getirilmesini öngören kanun teklifinin görüşmelerine devam edildi.

Komisyon, bugün AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında toplandı.

Komisyonun 19 Ocak’taki oturumunda teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanmıştı. Bugün ise teklifin maddeleri üzerindeki görüşmelere başlandı.

CHP ve İYİ Parti’nin “laiklik” damarı bastı

CHP ve İYİ Parti, teklifin birinci maddesinde yer alan “dini inancı sebebiyle başını örtmesi” ibaresinin “başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere” ve “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda ise devlet; kadının başını örtmesini engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alır” şeklinde değiştirilmesini istedi.

Ancak; CHP ve İYİ Parti'nin değişiklik önergesi reddedildi. Bunun üzerine her iki partinin komisyon üyeleri görüşmeleri terk etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Şubat 2023
İmsak 06:38
Güneş 08:05
Öğle 13:23
İkindi 16:05
Akşam 18:31
Yatsı 19:52
Günün Karikatürü Tümü