Başörtüsü teklifi Meclis'e geliyor! Detayları Erdoğan açıklayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti grup toplantısında Anayasa'nın 24 ve 41. maddelerindeki değişikliklerle alakalı detayları paylaşacak ve sonrasında teklif Meclis'e sunulacak.

Siyaset 02.11.2022, 10:48 02.11.2022, 10:53
Başörtüsü teklifi Meclis'e geliyor! Detayları Erdoğan açıklayacak

Anayasa değişikliği için geri sayım başladı. Başörtüsüne anayasal güvence amaçlayan teklif bu hafta Meclis’e sunulacak.

Teklifin detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti grup toplantısında açıklayacak.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhur İttifakı ile çalışma yürütüldüğünü belirterek, ''Bakanımız Bekir Bozdağ Bey, MHP'den çalışmayı yürüten Fethi Yıldız Bey ile bir araya gelecek'' dedi. 

Teklif, AK Parti'de imzaya açıldıktan sonra muhalefetin desteği için de görüşmelere başlanacak.

Sözcü Çelik, bazı siyasi partilere ziyaretlerin olacağını belirterek, ''İstişare edilecek, onların da görüşleri alınacak. Tabii ki Bakan Bey olacak siyasi arkadaşlarımız da olacak yanlarında. Temel hak ve hürriyetlerle ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Bir de aile kurumunun güçlendirilmesi korunması ile ilgili düzenleme önerisi getiriyoruz. Referanduma gitmesi halinde ezici çoğunlukla geçebilecek düzenleme'' diye konuştu.

Teklifle, Anayasa'nın 24 ve 41'inci maddelerinde değişiklik yapılması öngörülüyor.

24'üncü maddede "hiçbir kadının başının açık veya kapalı olması nedeniyle kamu hizmetlerinden, temel hak ve özgürlüklerden yararlanmasının yasaklanamayacağı" hükme bağlanacak. Böylece "Başörtüsünün temel bir hak olarak kullanılması" garanti altına alınacak.

Ayrıca aile tanımı da değişecek "Evlilik birliği kadın ve erkek arasında kurulur" ifadesine yer verilerek, aile kurumunu zedeleyecek girişimlerin önüne geçilmesi hedefleniyor. 

Kaynak: TRT Haber
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü