Biden ve Merkel'den birlik mesajı

ABD ve Almanya liderlerinin görüşmesinde transatlantik ilişkilerin güçlendirilmesi ve dünyadaki sınamalara karşı ortak savunma iradesi vurgulandı. Biden ve Merkel NATO'da iş birliğinin önemine de vurgu yaptı.

Siyaset 16.07.2021, 19:01
Biden ve Merkel'den birlik mesajı

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'daki görüşmeleri sonrasında Donald Trump döneminde ilişkilerde oluşan hasarı onarma ve yakın iş birliği mesajı verdi.

Biden'ın 20 Ocak'ta görevi Trump'tan devralması sonrasında Washington'a resmi ziyaret gerçekleştiren ilk Avrupalı lider olan Merkel, "Biz sadece müttefik ve partner değil, aynı zamanda yakın dostluk bağı bulunan iki ulusuz" dedi. Biden da bu yakın ilişkide iş birliği dışında bir seçenek bulunmadığını belirterek görevi Eylül ayındaki seçimlerde devredecek ve siyaseti bırakacak olan Merkel'e "güçlü liderliğinden" dolayı teşekkür etti. Biden Merkel'e hitaben, "Almanya ile ABD arasındaki ortaklığın, sizin de kurulmasına katkıda bulunduğunuz temel üzerinde daha da güçleneceğini biliyorum" diye konuştu.

Basın toplantısında ABD ile Almanya arasında en pürüzlü konular arasında yer alan Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı da gündemdeydi. "İyi dostlar arasında da görüş ayrılıkları olabilir" diyen Biden, Rusya'yı enerji kaynaklarını Ukrayna gibi komşularına karşı "silah" ya da baskı aracı olarak kullanmaması konusunda uyardı ve bu konuda Merkel ile aynı görüşte olduklarını vurguladı.

Yorumlar (0)
12
açık
Namaz Vakti 27 Ekim 2021
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:46
Akşam 18:14
Yatsı 19:34
Günün Karikatürü Tümü