Çavuşoğlu: Dörtlü zirvede Türkiye'nin kırmızı çizgileri belirtildi

İsveç ve Finlandiya ile imzalanan mutabakatla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'NATO'nun taslağını müzakere için yeterli görmedik. 4'lü zirvede Türkiye'nin kırmızı çizgileri belirtildi.' dedi.

Siyaset 04.07.2022, 10:34
Çavuşoğlu: Dörtlü zirvede Türkiye'nin kırmızı çizgileri belirtildi

NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

İki sorunumuz var. Birinci PKK gibi terör örgütlerinin faaliyetleri. İkincisi ise sanayi ürünlerinde uygulanan bize yönelik ambargo.

NATo Genel Sekreteri Stoltenberg bu süreçte devreye girdi. Biz kendi taslağımızı gönderdik. En son görüşmede, NATO Zirvesi'nden birkaç gün önce, bu iki ülke bizim taleplerimizi kabul etti. Ancak, bazı konularda görüş ayrılıkları devam etti.

Madrid'de görüşmelerde müzakereler devam etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin kırmızı çizgilerini açıkladı. PKK, NATO'nun da terör listesinde. İlk defa YPG/PYD bir NATO belgesinde yer aldı.

Ayrıca, Finlandiya ve İsveç NATO üyelikleri konusunda Türkiye'nin milli güvenlik endişelerine saygı duymalılar. Onlar da başbakanları ve cumhurbaşkanları terör örgütlerine herhangi bir destek vermeyeceklerini kabul ettiler.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü