Çavuşoğlu: Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kıbrıs Türkü'nü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz ve silah olarak da ne ihtiyacı varsa onları da karşılayacağız" dedi.

Siyaset 29.09.2022, 22:52
Çavuşoğlu: Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kıbrıs Türkü'nü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz ve silah olarak da ne ihtiyacı varsa onları da karşılayacağız" dedi.

Pamukkale Üniversitesi ÜNİAK Gençlik Buluşması'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin karşısına dünya dahi dikilse Kıbrıs'ta, Ege'de, Doğu Akdeniz'de haklarını, hukuklarını korumaya devam edeceklerini ve bu konuda kararlı olduklarını söyledi.

ABD'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ne yönelik silah ambargosunu kaldırmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, ortaya konulan "kara para aklama konusunda iş birliği yaptı, ödüllendirmek için yapıldı" söylemi karşısında görüşmelerinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a, "Silahınız dışında başka verecek bir şeyiniz yok mu" sorusunu yönelttiğini aktardı.

Çavuşoğlu, Blinken'a, "Para verin. Severler. İhtiyaçları da vardır. Niye silah veriyorsunuz? Bu silahı kime karşılık veriyorsunuz" sorularını yönelttiğini söyledi.

“Daha fazla güç göndereceğiz!”

ABD tarafının aldığı karara karşılık Çavuşoğlu, "Kıbrıs Türkü'nü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz ve silah olarak da ne ihtiyacı varsa onları da karşılayacağız" dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin haklarını, çıkarlarını korumak için de diplomasinin tüm imkanlarını kullandıklarını vurgulayarak, sahada ve masada güçlü olduklarının altını çizdi.

“Türkiye ana aktör”

Türkiye'nin dünyayı ve içinde bulunduğu bölgeyi ilgilendiren onlarca kritik meselede herkesçe ana aktör olarak görüldüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, "Enerji krizinde, gıda krizinde, düzensiz göçte, iklim değişikliğinde, tedarik zincirlerinde küresel sınamaların olduğu bir ortamda herkes kimi en önemli aktör görüyor bugün dünyada? Türkiye'yi en önemli aktör görüyor. Belirsizlik çağında ilgili diğer kurumlarla koordineli şekilde etkin karar alıp hızla hayata geçirmek bu dönemde çok önem arz ediyor. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi bize bu anlamda da Dışişleri Bakanlığı olarak ve Türk dış politikası olarak önemli avantajlar sağlıyor." diye konuştu.

Bir haftaki programında Semerkant'a, Londra'ya, New York'a, Los Angeles'e giderek bazı temaslarda bulunduğunu anlatan Çavuşoğlu, 100'den fazla devlet yetkilisiyle görüştüklerini belirtti.

BM binasının karşısındaki Türkevi'nin, BM Genel Kurulunda diplomasinin merkezlerinden birisi olduğunun vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Türk dış politikasına baktığımız zaman eskiden belki tek yönlü bir dış politika izliyorduk. Belki de yani gücümüz bu kadardı. Çok yönlü bir dış politikada başarılı değildik Türkiye olarak. Yani geçmişi kötülemek, geçmişi eleştirmek anlamında söylemiyorum ama gerçek bu. Bugün baktığımız zaman Balkanlar'dan Filistin meselesine, ondan sonra ara buluculuktan terörizmle mücadeleye kadar birçok ilgi alanımız var ve bu temaslarımızda tüm bu konularla ilgili Türkiye'nin düşüncelerini, Türkiye'nin tespitlerini ve önerilerini uluslararası toplumla da paylaşma imkanı oldu."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü