Çavuşoğlu'ndan 'Afgan göçmen' açıklaması: Biz bu anlayışı kabul etmeyiz!

Bakan Çavuşoğlu, "Herhangi bir ülkenin tahliye edeceği Afganların ülkemizde belli bir süre kalması mümkün değil, böyle bir teklif gelse de kabul etmeyeceğimizi başından beri söylüyoruz" dedi.

Siyaset 02.09.2021, 16:00
Çavuşoğlu'ndan 'Afgan göçmen' açıklaması: Biz bu anlayışı kabul etmeyiz!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollandalı Mevkidaşı ile basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu basın toplantısında Kabil Havalimanı ile ilgili soruya yanıt verdi, "Taliban'dan ve başka ülkelerden bizimle iş birliği talebi var." dedi.

Çavuşoğlu şöyle konuştu:

Havalimanı işletmesi iki aşamalı olabilir. Askeri uçakların farklı ülkelerin vatandaşları ve Afganistan'dan ayrılacak kişilerin tahliyesi için kullanılabilir, böylece durum da bir gözden geçirilebilir.

Havalimanının güvenliğini kim üstlenecek. Biz böyle bir irade ortaya koymuştuk ama şimdi işler değişti tabi... Taliban'dan ve başka ülkelerden bizimle iş birliği talebi var.

Bir devlet, askeri kuvvetle olması gerekmez. Bu konuda uzman şirketler de var. Bavulların taranması, insanların cihazlardan geçirilmesi, pasaport ve vize kontrolünden geçirilmesi gibi gerekli tedbirlerin alınması gerek.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü