Çavuşoğlu: Taleplerimiz net, PKK-YPG ve FETÖ’yü desteklemeyi bıraksınlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ile ilgili, "Talebimiz gayet meşru. PKK-YPG ve FETÖ’ye desteği kesmeleri gerekiyor. Savunma sanayi kısıtlamalarını da kaldırmaları gerekiyor" dedi.

Siyaset 27.05.2022, 14:05
Çavuşoğlu: Taleplerimiz net, PKK-YPG ve FETÖ’yü desteklemeyi bıraksınlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı öncesi Polonyalı ve Rumen mevkidaşlarıyla ikili ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu ilk olarak Romanya Dışişleri Bakanı Aurescu ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde görüştü.

Görüşmenin ardından Romanya arasında Diplomatik Arşiv Alanlarında İşbirliği Hakkında Mutabakat Muhtırası’nın imza töreni yapıldı.

İstanbul'da üçlü zirve

Çavuşoğlu daha sonra Polonya Dışişleri Bakanı Rau ile ikili ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi. İkili görüşmelerin ardından üçlü toplantıya geçildi.

Toplantıda, Ukrayna’da yaşanan gelişmeler, NATO Madrid Zirvesi, müteakip Stratejik Konsept ve üçlü sürecin geleceği ele alındı, güncel bölgesel gelişmeler değerlendirildi.

Çavuşoğlu: Taleplerimiz net, PKK-YPG ve FETÖ’yü desteklemeyi bıraksınlar

Üçlü toplantının ardından bakanlar basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin konuştu.

"İki ülkenin adaylığıyla ilgili Türkiye'nin koyduğu rezervin sebebi çok açıktır, nettir. Bu iki ülkenin terör örgütleriyle, PKK, YPG aynı şekilde DHKP-C, FETÖ gibi terör örgütleriyle ilişkileri ve o terör örgütlerine yaptıkları destek. Bu iki ülke Türkiye'nin bu endişelerini gidermek için adım atmaya hazırız dedikten sonra her iki ülkeden heyetler Ankara'ya geldi. Çarşamba günü Ankara'da bir toplantı gerçekleştirildi. İki ülkeden beklentilerimizi somut bir şekilde ortaya koyan bir yazılı belge her iki heyetle paylaşıldı. Şimdi bu ülkelerden cevap bekliyoruz. Bu ülkelerin somut adım atması gerekiyor. Yani bizim beklentimiz imkânsız bir beklenti değil. Talebimiz gayet meşru, gayet açık, net. Bu ülkeler teröre destek veriyor. Teröre yönelik desteği kesmeleri gerekiyor. Ayrıca bize yönelik savunma sanayi kısıtlamalarını da sonlandırması gerekiyor."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü