CHP’den ahlaksız Tanju Özcan’a göstermelik ceza

CHP Yüksek Disiplin Kurulu, Bolu Belediye Başkanı Faşist Tanju Özcan'ın mide bulandırıcı söylemlerine karşın hakkında 1 yıl geçici çıkarma cezasının verilmesine oy birliği ile karar verdi.

Siyaset 26.09.2022, 19:35 26.09.2022, 21:48
CHP’den ahlaksız Tanju Özcan’a göstermelik ceza

CHP Merkez Yönetim Kurulu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ı, "kesin ihraç" istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk etmişti. Tanju Özcan'ın 16 Mayıs'taki belediye meclisi toplantısında AK Parti'li meclis üyesi Hacer Çınar'a yönelik sözleri nedeniyle disipline sevki kararlaştırıldı.

Özcan'ın söz konusu toplantıda, oylamada el kaldıran Çınar'a yönelik, "Bana niye el sallıyorsunuz, ben evli barklı adamım, ayıp oluyor" sözleri ile ahlaksızca bir davranışta bulunmuştu. Çınar, olayın ardından koruma kararı aldırmıştı. Bu sözlerinin üzerine savunma olarak "Görüyorsunuz ben orada sadece iffetimi korumaya çalışıyorum" diye açıklama yapmıştı.

Özcan, disiplin kararının ardından Kılıçdaroğlu'ndan randevu istemiş ancak olumlu yanıt verilmemişti. Son disiplin kurulu toplantısında karar çıkmamıştı. Karar disiplin kurulunun ikinci toplantısında verildi.

PEKİ NEDİR BU GEÇİCİ ÇIKARMA CEZASI?

Bir üyenin, Türkiye Büyük Millet Meclisi parti grubundan geçici olarak çıkarılması hakkında verilen ceza, bu üyenin ceza süresince gruptaki çalışmalara katılmamasını gerektirir.

Hakkında geçici çıkarma cezası verilen parti üyesi, faaliyetine katılamayacağı parti organlarına hiçbir teklif yapamaz. Ancak bu hüküm o üyenin parti tüzüğüne, programına, partinin diğer mevzuatına ve organlarının bağlayıcı kararlarına uyması zorunluğunu ortadan kaldırmaz. Geçici çıkarma cezası verilen parti üyelerine, parti içinde hiçbir görev verilemez. Partiden geçici çıkarmayı veya kesin çıkarmayı gerektiren hallerde, disiplin cezası verilmesi için sevk kararı almaya yetkili olan parti organları, tedbir niteliğinde olmak üzere, disiplin kuruluna sevk edilen üyeyi parti içindeki görevlerinden derhal uzaklaştırabilirler.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü