Çöplüğün günlüğü (14 Şubat 2022)

Siyaset 14.02.2022, 12:00 14.02.2022, 13:57
Çöplüğün günlüğü (14 Şubat 2022)

“Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının önderliğindeki Kurtuluş Savaşı sonrası başlayan çoksesli Cumhuriyet dönemimizde “kendimizi daha verimli kullanıp” gelenek ve göreneklerimizi gelişmiş ülkelerle aynı düzeye taşımanın dönemi başlatılmıştı. Başta eğitim olmak üzere adımlarımızı daha yüksek bir kültüre ve ruha sahip, gelişmiş çağdaş bir toplum olabilmemiz için sıklaştırmamız gerekir.”

(Kendini kullanma sanatı - Erden Bilgen, Cumhuriyet, 13 Şubat)

“Cumhuriyet’in, nesnel haber vermeye titizlikle bağlı kalan ve Türk toplumsal yaşamında en etkin siyasi gazete olduğu tüm dünyada kabul edilmektedir.”

(MSB, FETÖ ve Cumhuriyet, Cumhuriyet, 14 Şubat)

“Özgürlük ve eşitlik kazanımları patronların ve onların siyasi iktidarlarının çıkarlarını zedelediği anlarda gerici akımlar devreye sokularak halk ayrıştırılır, kimliklere bölünür, destekçiler bloklanır, topluma kadercilik aşılanır, kutsallar üzerinden korku iklimi yaratılır.”

(‘Gerici’ye dair birkaç söz, Barış İnce, BirGün, 14 Şubat)

“Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin kurucusu, Batı ile iyi geçindi Kurtuluş Savaşı sonrası. Ama onlarla hiçbir stratejik anlaşma yapmadı. Çünkü biliyor asıl dost, asıl düşman kim.”

(Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, 14 Şubat)

“Ülke, yıkılan Birinci Cumhuriyet’in yerine dinci-faşizan bir totaliter rejimin/ düzenin kurulma girişimiyle karşı karşıyadır. Kapsamlı bir karşı devrim saldırısı altındadır. Bu saldırı, yüz yılı aşkın aydınlanma parantezini kapatma hamlesidir. Çok yönlü ve çok katlı bir karşı devrim saldırısıdır. Türkiye gericiliği ile son kez girilecek bir tarihsel hesaplaşma kaçınılmazdır.”

(Restorasyon ve parlamenter rejim, Merdan Yanardağ, BirGün, 13 Şubat)

“Atatürk’e 20 yıldan beri sistemli saldırılar var; Atatürk ve düşünceleri yok edilmek isteniyor.”

(CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 13 Şubat)

“Hayatını Türk Milletinin bağımsızlığına ve Türkiye Cumhuriyetini muasır medeniyetlerin seviyesine ulaştırmaya adayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, güzel şehrimiz Malatya’yı 13 Şubat 1931 tarihinde ziyaretleriyle şereflendirmiştir.”

(Malatya Valisi Aydın Baruş, 13 Şubat)

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü