Çöplüğün günlüğü (20 Mayıs 2022)

Siyaset 20.05.2022, 09:24 21.05.2022, 18:51
Çöplüğün günlüğü (20 Mayıs 2022)

“İslam Âlemi, dinin egemenliğinden kurtulamadığı için gelişmedi.”

(Emre Kongar, Cumhuriyet, 20 Mayıs)

“Mustafa Kemal Atatürk'ün aydın izinde yürüyenler… Üzerimizdeki şu tembellik olayından kurtulalım, elimizi taşın altına sokmaktan artık korkmayalım, tepkimizi göstermek için ille de seçim sandığına beklemekten vazgeçelim, gerekirse biraz zahmete katlanıp vatandaşlık görevimizi yerine getirmeyi öğrenelim.”

(Emin Çölaşan, Cumhuriyet, 20 Mayıs)

“Atatürk devrimlerine ve yeni Türkiye Cumhuriyeti’ne karakterini veren ise laik bir devlet ve toplum yapısıdır.”

(Fikret Bila, Halk TV, 20 Mayıs)

”Bu bayram sıradan bir bayram değildir. Milli bağımsızlık savaşının en önemli adımlarından birisidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş meşalesini yaktığı bayramdır.”

(Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Mayıs)

“Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığında ülkeyi emperyalist işgalden, milleti saraydan/sultandan kurtarmayı amaçlıyordu. Atatürk, Nutuk'ta, Samsun'a çıkarken amacının “millet egemenliğine dayanan tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak” olduğunu açıklıyor.”

(Sinan Meydan, Cumhuriyet, 16 Mayıs)

“19 Mayıs 1919 kurtuluş ateşinin parlamasıdır. Devrimci cumhuriyettir. Bağımsızlık, milli irade ve demokrasi çağrısıdır.”

(Av. Haydar Aksoy, Cumhuriyet, 19 Mayıs)

“Bugün, çağdaş gençlerimizden aldığımız güç ile daha azimli bir şekilde, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni korumaya ve yaşatmaya devam edeceğiz.”

(Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Cumhuriyet, 19 Mayıs)

“Milli Mücadele’nin 19. gününde İngilizlerin isteği ile İstanbul Hükümeti Mustafa Kemal’i geriye çağırdı. 50. gününde onu ordudan tart etti. Ama Atatürk antiemperyalist mücadelesine devam ederek bağımsızlığımızı sağladı. İkinci aşama, çağdaş Cumhuriyeti kurmaktı.”

(Alev Coşkun, Cumhuriyet, 19 Mayıs)

“Atatürk Havalimanı’nın tüm pistlerini lime lime edip yerine millet bahçesi yaparak Atatürk’ün silineceğini mi düşünüyorsunuz?.”

(Mustafa Balbay, Cumhuriyet, 19 Mayıs)

“Bir barış dini olan İslam, yaptıkları zulümleri (Taliban) "Cihad" diye adlandırmayı ve dünyada neden oldukları şiddeti haklı göstermeyi seçen bireyler tarafından lekeleniyor. Bu durum yanlış, mide bulandırıcı ve kesinlikle yanıltıcı.”

(Faiza Saqib, İndependent, 17 Mayıs)

“Laiklik cesur bir şekilde savunulmadıkça, ne kadınları ne çocukları ne de insanların yaşam tarzını koruyabilirsiniz.”

(Zülal Kalkandelen, Cumhuriyet, 15 Mayıs)

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü