DEAŞ’i bitirmek için Türkiye, Rusya ve İran işbirliğe devam edecek

Rusya, Türkiye ve İran tarafından yapılan ortak açıklamada, üç ülkenin Suriye’de DEAŞ başta olmak üzere tüm terör gruplarına karşı iş birliğini sürdüreceği vurgulandı.

Siyaset 09.07.2021, 08:40 09.07.2021, 08:43
DEAŞ’i bitirmek için Türkiye, Rusya ve İran işbirliğe devam edecek

Rusya merkezli RIA haber ajansına göre, Kazakistan’ın Nur Sultan şehrinde gerçekleşen 16. Astana görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Rusya, Türkiye ve İran tarafından yapılan ortak açıklamada, üç ülkenin Suriye’de DEAŞ başta olmak üzere tüm terör gruplarına karşı iş birliğini sürdüreceği vurgulandı.

Üç ülkeden yetkililer, Suriye konusunda görüşmek üzere Kazakistan’ın Nur Sultan şehrinde bir araya geldi.

Suriye’deki ateşkesin üç garantörü olan Rusya, Türkiye ve İran ile Suriye rejimi ve muhalefetten heyetlerin katılımıyla Astana Süreci çerçevesinde 16. tur müzakerelerin çalışmaları dün başladı.

Bugün sona eren müzakerelere Rusya hem diplomatik, hem de askeri heyetlerle katıldı. Diplomatik heyetin başkanlığını, önceki turlarda da olduğu gibi Rusya Devlet Başkanı’nın Suriye Özel Elçisi Alexander Lavrentiev yürüttü. Savunma Bakanlığı’na bağlı olan askeri heyete ise Stanislav Haji Mammadov başkanlık etti.

İran’ı Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Hacı’nın temsil ettiği toplantılarda, Suriye rejimi Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ayman Susan, muhalefet ise Ahmet Tuma başkanlığında katıldı.

Türkiye heyetine de, Dışişleri Bakanlığı Suriye Genel Müdürü Büyükelçi Selçuk Ünal başkanlık yaptı.

Şarkul Avsat

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü