Erdoğan: Faiz, döviz kuru, enflasyon prangasını parçalayacağız

Engelli Memur Ataması programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Faiz prangasını, döviz kuru prangasını, enflasyon prangasını parçalayıp atacağız. Artık faiz tartışması gündemden düştü. Döviz kuru dengelendi. Artık sırada enflasyonu tek haneye düşürmek var" dedi.

Siyaset 17.02.2022, 13:44
Erdoğan: Faiz, döviz kuru, enflasyon prangasını parçalayacağız

Engelli Memur Ataması programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Faiz prangasını, döviz kuru prangasını, enflasyon prangasını parçalayıp atacağız. Artık faiz tartışması gündemden düştü. Döviz kuru dengelendi. Artık sırada enflasyonu tek haneye düşürmek var" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Engelli kamu personeli atama töreninde sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bugün atamasını yapacağımız 2 bin 927 engelli kardeşimize işlerinin ve görev yerlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Kamudaki engelli memur sayımız 66 bine ulaşmış oluyor. Hükümete geldiğimizde kamuda sadece 5 bin 777 engelli memur vardı. Biz yaptığımız 63 bin atama ile engelli kardeşlerimizin hayata katılmalarına, topluma faydalı işler üreten kişiler olmalarını sağladık.

Kamudaki engelli işçi sayısı da bu süreçte 127 bine yaklaştı. Böylece son 19 yılda kamuda istihdam edilen toplam engelli sayısı 192 bin sınırına dayandı. Son olarak kamu kuruluşlarında 12 bin engelli kardeşimiz için daha istihdam imkanı açtık. Engelli kardeşlerimizin özel sektörde ve kendi girişimlerinde de görünürlüklerinin arttığını görüyoruz. Engelli vatandaşlarımız da kabiliyetlerini, gayretlerini sergileyerek iş hayatında yerlerini alabilmekte iyi konumlara gelebilmektedir.

Bu kapsamda 3 bin 200 engelli vatandaşımıza kendi işini kurabilmesi için 65 bin liraya kadar hibe desteği veriyoruz. Yeter ki gönüller, kalpler, fikirler engelli olmasın onun dışındaki her engeli aşacak iradeye, imkana, güce sahibiz.

Geçmişte yaşadığımız pek çok sıkıntı gibi engelli vatandaşlarımızın hangi şartlar içinde hayatını sürdürdüğünü de çabuk unuttuk. Her türlü insani imkandan yoksun şekilde yaşamaya mahkum edilmiş engelliler vardı. Bu ülkede sokağa çıktığında horlanan engelliler vardı. Herhangi bir ailede engelli bireyin olmasının o ailenin hayatının kararması anlamına gelen dönemler yaşadık.

Hükümete geldiğimizde ülkemizin her kesimi gibi engellilerimizi de ihmallerin, dertlerin, beklentilerin içinde bulduk. Sorunun çözümü için dört bir koldan çalışmaya başladık. Öncelikle ailelerinin üzerindeki maddi yükleri alacak çalışmalar yaptık. Evde bakım desteği, evde bakım yardımı, gündüz yaşam merkezleri, umut evleri gibi uygulamaları biz devreye aldık.

Enflasyon açıklaması

Vatandaşlarımızı bugünkü sıkıntıların pençesinden de Allah'ın izniyle kurtaracağız. Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası hedefiyle hazırladığımız programımızı adım adım uyguluyoruz. Faiz, döviz kuru, enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız. Dikkat ederseniz artık faiz tartışması gündemden önemli ölçüde düştü. Döviz kuru da istikrara kavuştu. Şimdi sırada enflasyonu tek haneli rakamlara indirme var. Ekonomi programımızın birinci amacı insanlarımızı işsiz, aşsız, gelirsiz bırakmamaktır. Yani istihdamı güçlendirmektir.

Salgın döneminde 3 milyon artı istihdam sağladık. Toplam istihdamı tarihimizde ilk defa 30 milyonun üzerine çıkardık. Sanayi, üretim ve lojistik tarafında işler zaten yolunda gidiyor. Baharla birlikte turizm ve inşaat sezonunun artmasıyla istihdam oranı hızla artmaya devam edecektir. Sürekli felaket senaryosu yazarak karamsarlık aşılamaya çalışanlara sakın ha bakmayın. Türkiye ekonomide tarihinin en güçlü dönemine girmektedir. Yaz ayları ile birlikte bu tablonun olumlu etkilerini görmeye başlayacağız. Kimsenin bundan şüphesi olmasın.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Şubat 2023
İmsak 06:41
Güneş 08:08
Öğle 13:23
İkindi 16:02
Akşam 18:27
Yatsı 19:49
Günün Karikatürü Tümü