Erdoğan’dan doğalgaz müjdesi: 2023’de hizmetinizde

Abdülhamid Han gemisini 'mavi vatan’a yolcu ettiklerini söyleyen Erdoğan, "540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi ülkemize ve milletimize moral vermiştir. Karadeniz'den gelecek doğalgazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz" dedi.

Siyaset 09.08.2022, 16:31
Erdoğan’dan doğalgaz müjdesi: 2023’de hizmetinizde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersin’de Abdülhamid Han sondaj gemisini ‘ilk görev yerine uğurlama töreni’nde konuştu.

Erdoğan, “Abdülhamid Han sondaj gemimizle Türkiye farklı bir yere gelmiştir. Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Akdeniz ve Karadeniz’de sondaj çalışmalarına başladık. 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi ülkemize ve milletimize moral vermiştir. Karaya ulaştığında doğal gaz işleme tesisimiz temelini geçtiğimiz yıl attık. Karadeniz gazının ilk etabı için 10 kuyudaki işlemleri birer birer biterek buradan gelecek doğal gazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

‘ENERJİ BAĞIMSIZLIĞININ TEMİNİ…’

“Doğal gaz ve petrol kaynaklarımızı ne kadar çok artırabilirsek bu süreçte o kadar avantaj kazanacağız. Enerji bağımsızlığımızı temin, cari açığımızı kapatma bakımından bu çalışmaları çok önemli görüyor. 2022 enerji faturamızın 100 milyar doları bulacağı göz önüne alındığında yürütülen çalışmaların manası daha iyi anlaşılacaktır.

Doğal gaz ve petrol kaynaklarımızı ne kadar çok artırabilirsek bu süreçte o kadar avantaj kazanacağız. Enerji bağımsızlığımızı temin, cari açığımızı kapatma bakımından bu çalışmaları çok önemli görüyor. 2022 enerji faturamızın 100 milyar doları bulacağı göz önüne alındığında yürütülen çalışmaların manası daha iyi anlaşılacaktır.

‘ABDÜLHAMİT HAN GEMİMİZİ MAVİ VATAN’A YOLCU EDİYORUZ’

Sondaj öncesi tüm hazırlıkları bitirildi. Abdülhamid Han gemimizi ‘mavi vatan’a yolcu ediyoruz. Abdülhamid Han gemimizi Gazipaşa’nın 55 kilometre açığındaki Yörükler 1 kuyusuna uğurlayacağız.

Akdeniz’de yaptığımız arama ve sondaj çalışmaları kendi egemenlik alanlarımızdadır. Bunun için kimseden izin veya icazet almaya ihtiyacımız yoktur. Abdülhamid Han Sondaj Gemisi çalışmalara başladığında arkalarına aldıkları ağa babalarına güvenerek bize efelik etmeye yeltenenler muhtemelen çıkacaktır. Şımarıklıklarını artıranların sonu bir gün kafayı duvara çarpıp kendine gelmek olacaktır.

Ne kuklalar ne de onların iplerini elinde tutanlar Akdeniz’de hakkımız olanı almamızı engelleyemeyecektir. Gerçi Akdeniz’de Abdülhamid Han ismiyle karşılaşan birilerinin aklına Gazi Ethem Paşa ve Dömeke Savaşı gelecektir. ”

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:58
İkindi 16:13
Akşam 18:50
Yatsı 20:09
Günün Karikatürü Tümü