Erdoğan’ın diplomasi trafiği devam ediyor: Duda Ankara’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diploması trafiği devam ediyor. Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Siyaset 16.03.2022, 19:12
Erdoğan’ın diplomasi trafiği devam ediyor: Duda Ankara’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diploması trafiği devam ediyor. Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları

Kendilerine Ankara'ya hoş geldiniz diyorum. İkili görüşmemizde ve çalışma yemeğimizde özellik Türkiye Polonya ilişkilerini ele almak sureti ile bu ilişkilerimizin her alanda geliştirilmesi yönündeki irademizi güçlü bir şekilde ele almıştık. Sayın Duda'nın bu ziyareti bu iradenin somut bir göstergesidir. Görüşmemizde ikili ilişkiler dışında Rusya ve Ukrayna'yı ele aldık. Ayın 24'ünde NATO liderler zirvesi olacak. Burada da kaldığımız yerden görüşmeleri devam ettirme fırsatı bulabiliriz. İki NATO müttefiki olarak neler yapılabilir? Bunlar tekrar değerlendireceğiz.

Savaşın sona erdirilmesi için diplomatik görüşmelerinin güçlendirilmesi konusunda mutabık kaldık. Türkiye olarak çabalarımızı sürdürüyoruz. Diplomatik çabalar hızlandırılmalı. Dışişleri Bakanımız Moskova'da diplomasi trafiğini sürdürüyor. Yarın Ukrayna'ya geçecek. Polonya savaştan kaçan 2 milyona yakın mülteciye kapılarını açarak örnek bir duruş sergiliyor. Bu ev sahipliğinden dolayı değerli dostum Duda'yı tebrik ediyorum. Polonya'nın karşı karşıya kaldığı meydan okumaları en iyi Türkiye anlar. İnsani yardımlarımızın Ukrayna'ya ulaştırılması konusunda gösterdikleri destek, takdire şayandır.

Ticaret hacmimiz yüzde 28 artış 8,3 milyar dolara ulaştı.10 milyar dolarlık hedefimize çok yaklaştık. Polonya ile bölgesel konularda da yakın bir iş birliğimiz mevcut. Türkiye AB ilişkilerinin ilerletilmesinde Polonyalı dostlarımızın desteğinin devam edeceğini umuyorum.

Andrzej Duda'nın açıklamaları

Geçen sene savunma alaınında çok güzel bir iş birliği başlattk. Son 30 yıl içinde Türkiye'ye gelen Polonyalı turistlerden de bahsedebiliriz. İki ülke arasında kurulan dostluk ve ticari ilişkiler var. Türkiye coğrafi ve siyasi anlamda çok önemli bir devlet olarak bu bölgede barışın sağlanmasında çok büyük bir rol oynuyor. Bugünkü en önemli konu Ukrayna'daki mevcut durumdu. Sayın Erdoğan'a çok teşekkür ettim, barış için ne kadar çok uğraştığını biliyorum. Polonya'da mülteci sayısı 2 milyona ulaştı. Türkiye stratejik bir noktada olduğu için sizin fikriniz bizim için çok kıymetlidir. Burada geçirdiğim birkaç saat benim için çok kıymetli. Siz de benim gibi Ukrayna Cumhurbaşkanı ile iletişim halindesiniz.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü