Erdoğan’ın ‘İstenmeyen adam’ talimatından sonra ABD’den açıklama geldi

Gezi Parkı olaylarının tetikçilerinden Osman Kavala için özgürlük çağrısında bulunan 10 ülkenin büyükelçisi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesi talimatını vermişti. ABD’den bu olaya açıklama yapıldı.

Siyaset 25.10.2021, 16:30 26.10.2021, 10:43
Erdoğan’ın ‘İstenmeyen adam’ talimatından sonra ABD’den açıklama geldi

ABD’nin de bulunduğu 10 ülkenin Ankara Büyükelçisi, şu an cezaevinde olan Osman Kavala’nın serbest olması için açıklama yapmıştı.

Ülkenin iç işlerine karışan büyükelçiler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstenmeyen adam” talimatını vermişti. Kabine toplantısı sırasında bu açıklamaya ABD ve Kanada’nın Türkiye Büyükelçiliğinden açıklama geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, "Diplomatik İlişkiler Hakkındaki ABD Viyana Sözleşmesinin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder" ifadeleri kullanıldı.

Viyana Anlaşması'nın 41. Maddesi Nedir?
 

1. Kabul eden devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmek, ayrıcalıklarına ve bağımsızlıklarına halel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan her şahsın görevidir. Anılan Devletin iç işlerine karışmamak da bu şahısların keza görevidir.
2. Gönderen devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmî işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak başka Bakanlık ile veya aracılığıyla yürütülür.
3. Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:23
İkindi 16:03
Akşam 18:28
Yatsı 19:50
Günün Karikatürü Tümü