Erken seçim için konuşulan üç tarih belli oldu

AK Parti'de seçimlerin öne çekilmesi için takvim çalışmaya başladı. En çok konuşulan tarihler ise 30 Nisan, 7 ve 14 Mayıs.

Siyaset 04.01.2023, 10:21
Erken seçim için konuşulan üç tarih belli oldu

Yerel seçimlerden bu yana gündemden düşmeyen "erken seçim" tartışması, takvim yaklaştıkça yerini "seçimlerin 1-2 ay öne çekilmesi" olasılığına bıraktı. AK Parti’de seçim için üç tarih üzerinde durulurken muhalefet 6 Nisan sonrası bir takvime destek olmayacağını ilan etti.

Bugüne kadar seçimlerin hep zamanında yapılacağını açıklayan Cumhur İttifakı ortaklarından arka arkaya seçimlerin öne alınmasına dair açıklamalar geldi. Hafta başında yapılan AK Parti MYK toplantısı sonrası konuşan Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Seçimler 18 Haziran'dan önceye çekilebilir ama bu erken seçim denebilecek kadar erken bir tarih olmayacak" dedi. Çelik’ten bir gün sonra konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de ilk kez erken seçim olasılığına işaret etti ve "Seçimler ister erken ister zamanında yapılsın, biz hazırız" dedi.

10 ‘PAZAR’ MASAYA YATIRILDI, 3 PAZAR ÖNE ÇIKTI

Edinilen bilgiye göre AK Parti’nin son MYK toplantısında seçim tarihi ile ilgili birçok olasılık değerlendirildi. Okulların kapanması, yapılacak sınavlar, hac mevsiminin yaklaşması gibi gerekçelerle seçimlerin 18 Haziran’da yapılmasına sıcak bakılmadı. AK Parti yönetimi, ramazan ayı ve Ramazan Bayramı’na gelen seçeneklere de hem seçmenin sandığa gitme motivasyonunu düşüreceği hem de ramazan ayı sürecinin miting yapma koşullarını zorlaştıracağı düşüncesiyle mesafeli yaklaştı.

AK Partili yetkililer, mevsimlik işçilerin hareketliliği, seçmenlerin okulların kapanması nedeniyle memleketlerine erken gitme ihtimali gibi durumları da göz önünde bulundurarak 30 Nisan’dan 18 Haziran’a kadar olan seçenekleri, yani 10 ‘pazar’ gününü masaya yatırdı. Toplantıda seçim tarihi olarak 30 Nisan, 7 Mayıs ve 14 Mayıs öne çıktı. Ancak bir karara varılmadı.

‘6 NİSAN’DAN SONRAKİ HERHANGİ BİR TARİHE ‘EVET’ DEMEYİZ’

AK Parti kulislerinde konuşulan olası seçim tarihleri muhalefet partilerinin de gündeminde. AK Parti’nin seçime ‘yeni seçim kanunu’ ile gitmek isteyeceğini belirten CHP yetkilileri, "Yeni seçim kanunu ile seçime gidilmesi için, kanunun yürürlüğe girmesinin üzerinden 1 yıl geçmesi gerekiyor. Bunun için seçimi 6 Nisan’dan sonra yapmak istiyorlar" diyor.

CHP’ye göre AK Parti, bu senaryoda Erdoğan’ın aday olması konusundaki tartışmayı da sonlandırmayı hedefliyor. CHP, AK Parti’nin 6 Nisan’dan sonra yapılacak bir erken seçimle Erdoğan’ın iki dönemini tamamlamamış olacağı gerekçesiyle yeniden aday olabileceğini savunacağını söylüyor.

'GEREKİRSE ERDOĞAN MECLİS’İ FESHETSİN VE SEÇİME GİDELİM'

Erken seçim kararı için iki yol var. Birincisi Meclis’te 360 milletvekilinin "evet" oyu vermesi. Bunun için AK Parti ve MHP’nin sandalye sayısı yeterli değil, yani muhalefetin desteği gerekiyor. İkincisi ise Cumhurbaşkanı’nın seçim kararı alması. Bu durum "Meclis’in feshi" olarak değerlendiriliyor. 6 Nisan’dan sonraki bir seçim tarihine kapıları kapatan muhalefet partileri, "Gerekirse Erdoğan Meclis’i feshetsin ve seçime öyle gidelim" diyor.

Kaynak: Duvar
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:23
İkindi 16:06
Akşam 18:32
Yatsı 19:53
Günün Karikatürü Tümü