“Gaffar Okkan’ın suikast emrini MAK Timi Komutanı Levent Göktaş verdi”

Yeni Şafak yazarı Bülent Orakoğlu bugünkü yazısında, Gaffar Okkan’a yönelik suikast emrinin Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Timi Komutanı Levent Göktaş tarafından verildiği iddiasını kaleme aldı.

Siyaset 20.06.2022, 15:26
“Gaffar Okkan’ın suikast emrini MAK Timi Komutanı Levent Göktaş verdi”

Gaffar Okkan suikastı üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala sis bulutu dağılmış değil. Bunun başlıca sebebi ise suikastın ardından devam eden mahkeme sürecinin çıkmaza sokulması.

Bu çıkmazı köşesine taşıyan Yeni Şafak yazarı Bülent Orakoğlu suikastının arkasında Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Timi Komutanı Levent Göktaş’ın olabileceği iddia etti.

Cinayetin ilk failleri: Hizbul Kontra/Kontrgerilla

Orakoğlu yazısında, Okkan suikastının ardından bu suikastın faillerinin Hizbul Kontra/Kontrgerilla (Özel Harp) militanları olduğu iddia edildiğini, ancak “bu konuda yargılamayı yapan Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi 2007 tarihli 50 sayfalık gerekçeli kararında “Okkan suikastı eylemini bu sanıkların yapması mümkün değil” kanaatinde olduğunu açıkladı. Gerekçeli kararda; “Hizbul-Kontra örgütünün eylem taktik ve stratejilerinin Okkan suikastı ile yakından uzaktan ilgisinin olmadığı, sanıkların bu eylemi yapacak kapasitede olmadıkları” kanaatine varıldığını ifade etti.

Orakoğlu yazısına şöyle devam etti: Ancak daha sonraki aylarda Hizbul Kontra örgütüne yapılan operasyonlarda 16’sı tetikçi, 10’u gözcü ve koruma olmak üzere 26 Hizbul Kontra tetikçisi tarafından gerçekleştirildiği belirtilen hain suikastın faillerinden ikisi Diyarbakır ve Batman’da, ikisi Elazığ’da polisle girdikleri çatışmalarda ölü ele geçirilmişlerdi. Diyarbakır 4., 5. ve 6. Ağır ceza Mahkemeleri tarafından verilen kararda Gaffar Okkan’ı Hizbullah (Hizbul Kontra) örgütünün öldürdüğü gerekçeli kararının Yargıtay’da onanması hukuki açıdan en geçerli bir senaryoya işaret eder.

Tozlu: Gaffar Okkan’ı, Albay Levent Göktaş yönetimindeki 7 kişilik Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Timi öldürdü

“Ancak kesinleşmiş yargı kararına rağmen Genelkurmay tercümanı Yıldırım Beğler’den sonra emekli Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Özcan Tozlu da Gaffar Okkan suikastıyla ilgili benzer açıklamalar yaptı. Tozlu, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı, Albay Levent Göktaş yönetimindeki 7 kişilik Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Timi’nin öldürdüğünü iddia etti.”

“Suikast yeri olarak Okkan’ın güzergâh olarak kullandığı Sezai Karakoç Caddesi ile Sümer Camii arasının belirlendiğini belirten Tozlu, 7 kişilik timin Ankara Kirazlıdere’deki MAK’ın merkezinden geldiğini vurguladı. Suikastta üs olarak olay yerine 20-30 metre uzaklıktaki Sümer Camii’nin kullanıldığını aktaran eski yüzbaşı, olaya ‘Hizbullah işi’ süsü verilmek istendiğine dikkat çekti.”

Levent Göktaş-FETÖ ilişkisi

“Ancak Hablemitoğlu’na suikast emri verdiği iddia edilen MAK Timi Komutanı Levent Göktaş’ın, Gaffar Okkan suikastında birden fazla kişi tarafından suçlanması, Hablemitoğlu suikastına benzer bir şekilde, bazı tanıkların açıklamalarından anlaşılacağı gibi suikastın Özel Kuvvetler Komutanlığı içerisinde yuvalanan FETÖ terör örgütü yöneticileriyle bağlantılı ve irtibatlı isimler tarafından planlandığının ortaya çıkarılması bu kez emekli Albay Levent Göktaş’ın FETÖ irtibatının sorgulanması gerekliliğine işaret eder sanırım.”

‘Malatya’da Düşen CASA Tipi Uçakta Suikast Timi Vardı’

Orakoğlu satırlarına şu şekilde devam etti: “Okkan cinayetinden sonra Ergenekon davası sanığı L.G. ile üst düzey bir komutanın toplantı yaptığını söyleyen Yıldırım Beğler, Kuzey Irak’tan gelen C Timi’ne önce iki helikopterle Diyarbakır’a, oradan da uçakla Antep’e geçmesi emri verildiğini aktardı. Bu uçak, 16 Mayıs 2001’de Malatya’da düşen CASA tipi askeri uçaktı. Uçakta bulunan 34 kişi hayatını kaybetti. Beğler, “Gaffar Okkan cinayeti faillerinin hepsi, yani C Timi’nin 20 kişilik tüm kadrosu da bu uçaktaydı” diyor. Yüzbaşı Tozlu da CASA tipi askeri uçağın Levent Göktaş tarafından düşürüldüğünü iddia etmişti.”

Suikastlarda FETÖ Bağlantısı

“Gaffar Okkan suikastı da tam bir bilgi kirliliğine dönüşmek üzere iken PKK terör örgütü militanlarından olup yakalanan ve itirafçı olan Yıldırım Beğler ve Abdülkadir Aygan, Okkan suikastının Diyarbakır 8. Ana Jet Üs ve 2. Taktik Hava Komutanlığı’nda görevli bazı FETÖ’cü subaylarca gerçekleştirildiğini itiraf ettiler. Bilindiği gibi bu jet üssü 15 Temmuz darbe girişiminde TBMM’yi bombalayan uçaklara yataklık yapmıştı.”

Orakoğlu yazısını şu ifadelerle sonlandırdı: “Gaffar Okkan’a gerçekleştirilen suikastın ancak savaş eğitimi almış kapasitedeki FETÖ’cü askerlerce gerçekleştirildiği böylece ortaya çıkmış oldu. Sıra şimdi bu işin yüzleşmesinde sanırım. Levent Göktaş’ın, Hablemitoğlu suikastında ölüm emrini veren ikinci kişi olması nedeniyle yargıya teslim olmayarak kaçması suçlu olduğunun açık bir ikrarı olsa gerek! Ancak 34 kişinin hayatını kaybettiği CASA uçağını bir sabotajla düşürdüğü, Gaffar Okkan suikastının planlayarak gerçekleştirdiği iddia edilen Levent Göktaş’ın geçmişte hangi eylemlere karıştığının tespitini de elzem kılıyor sanırım!”

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü