İsrail’de gergin anlar yaşanıyor, Netanyahu’yu tekmeleyecekler

İsrail Meclisinde güven oylaması sürerken dışarıda karşıt gruplar gösteri düzenleniyor. İşgalcinin biri giderken diğeri geliyor.

Siyaset 13.06.2021, 19:07 13.06.2021, 19:58
İsrail’de gergin anlar yaşanıyor, Netanyahu’yu tekmeleyecekler

İsrail Meclisinde güven oylaması sürerken dışarıda karşıt gruplar gösteri düzenleniyor.

İsrail Meclisinde Naftali Bennett başbakanlığında yeni koalisyon hükümeti kurulması için güven oylaması yapılırken, dışarıda Başbakan Binyamin Netanyahu destekçileri ile karşıtları tarafından düzenlenen gösteriler dikkati çekiyor.

Meclisin farklı noktalarında toplanan yeni koalisyon hükümeti destekçileri ile Netanyahu yandaşları karşılıklı sloganlar attı.

Netanyahu yandaşları, Bennett ve koalisyon ortaklarını "İsrail'e karşı ihanet içinde olmakla" suçladı.

Koalisyon ortağı İsrail vatandaşı Filistinliler tarafından kurulan Birleşik Arap Listesi'ni (Raam) işaret eden Netanyahu yandaşları, yeni hükümetin "teröristlere" destek vereceğini iddia eden sloganlar attı.

Netanyahu yandaşları, gösteri sırasında hoparlörlerle Kur'an-ı Kerim yayını yaparak ve tekbir getirerek, Mansur Abbas liderliğindeki Raam'ın içinde bulunduğu koalisyon hükümetinin İsrail karşıtı olduğu iddiasını dile getirmeye çalıştı.

Bu davranışlarıyla Netanyahu yandaşları, koalisyon hükümetindeki partileri "İslamcılarla iş tutmakla" eleştirdi.

Öte yandan Netanyahu karşıtları da, "suç işleyen" bir başbakanının gitmesi gerektiğini ifade eden pankart ve afişler açtı.

Yeni hükümete destek veren Netanyahu karşıtları, "Arap ve Yahudilerin birlikte barış içinde yaşadığı bir ülke istediklerini" ifade etti.

- Netanyahu hükümeti için son saatler

İsrail'de en uzun süre başbakanlık yapan isim olan ve Mart 2009'dan bu yana aralıksız şekilde bu koltukta oturan Netanyahu yönetiminde sona yaklaşıldı.

Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Bennett'in öncülüğünde oluşturulan koalisyon hükümetinin güven oylaması süreci hala devam ediyor.

Lapid-Bennett koalisyonunun kurulabilmesi için 120 sandalyeli Mecliste 61 milletvekilinin güvenoyuna ihtiyaç duyuluyor.

Netanyahu'ya muhalif 8 partinin oluşturduğu koalisyonun toplam milletvekili sayı ise 62.

Her ne kadar milletvekili sayısı güvenoyu için kritik eşikte olsa da İsrail basını, Lapid-Bennett koalisyonunun büyük olasılıkla yeterli desteği alarak göreve başlayacağını yazıyor.

- Bennett yeni başbakan olacak

Koalisyon hükümeti güvenoyu alırsa 12 yıllık Netanyahu iktidarı sona erecek ve Yamina lideri Bennett başbakanlık koltuğuna oturacak.

Bennett, 2 yıl boyunca başbakanlık görevini yürüttükten sonra Ağustos 2023'te koltuğu koalisyon ortağı Gelecek Var Partisi lideri Lapid'e devredecek.

- Koalisyonun uzun soluklu olup olmayacağı merak konusu

Bennett-Lapid koalisyonu, Netanyahu karşıtlığında birleşmiş, farklı görüşlere sahip 8 partiden oluşuyor.

Hem sandalye sayısının kritik eşikte olması hem partilerin bazı konularda tamamen farklı görüşlere sahip olması nedeniyle İsrail'de koalisyonun ömrünün uzun soluklu olup olmayacağı tartışılıyor.

Bennett'in partisi Yamina aşırı sağ görüşleriyle öne çıkıyor ve işgal altındaki Batı Şeria'da yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini destekliyor. Anlaşılacağı üzere işgalcinin biri giderken diğeri geliyor.

Koalisyonun ortaklarından İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Birleşik Arap Listesi (Raam) ise buna karşı çıkıyor. Bir diğer koalisyon ortağı Meretz ise sol blokta yer alan bir parti.

Bu nedenle koalisyon hükümetinin uzun soluklu olmayacağı ve bu yılın sonunda İsrail'in yeniden erken seçime gitmek zorunda kalabileceği yorumları yapılıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak 06:34
Güneş 08:05
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü