İsveç’te bir skandal daha: Karikatür yarışmasını kazanan ‘Halkını yiyen Erdoğan’

İsveç’te skandalların ardı arkası kesilmiyor. Ülkede yayın yapan gazete Flamman, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ilgili karikatür yarışması düzenledi. 400’den fazla eserin gönderildiği yarışmada kazanan, ‘Halkını yiyen Erdoğan’ başlıklı karikatür oldu.

Siyaset 24.01.2023, 17:54
İsveç’te bir skandal daha: Karikatür yarışmasını kazanan ‘Halkını yiyen Erdoğan’

İsveç’te son bir haftada skandalların arkası kesilmedi. Geçtiğimiz hafta önce Erdoğan’ın maskotu idam sehpasında sallandırıldı. Ardından aşağılık Paludan Kur’an-ı Kerim’i yaktı. Aynı günlerde Erdoğan’ın posterinin olduğu bir afiş yere serilerek üzerinden insanlar yürüdü.

Yeni skandal ise karikatür meselesi ile yaşandı.

Jüri, İspanyol ressam Francisco Goya’nın ‘Çocuklarını yiyen Satürn’ eserinden esinlenen, Henry Åström imzalı ‘Halkını yiyen Erdoğan’ başlıklı karikatürü birinci ilan etti.

Jürinin gerekçesi şöyle: “Bu, Goya’nın başyapıtı Satürn’ün oğlunu yiyip bitirdiği, bir başka deyişle, zamanının savaş ve engizisyon gibi kötülüğü üzerine bir yorum getiren bir eser. Bu versiyonda kendi çocuklarını yiyen Türkiye’nin cumhurbaşkanıdır.”

Gazetenin aktardığına göre, yarışma dünya çapında da büyük tepkilere neden oldu. Yarışma, Norveç, Hollanda, Almanya ve Kürt basınında yer aldı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:23
İkindi 16:03
Akşam 18:28
Yatsı 19:50
Günün Karikatürü Tümü