Kılıçdaroğlu'na randevu vermeyen TÜİK Başkanı konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na randevu vermeyen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erdal Dinçer, neden randevu vermediğini açıkladı.

Siyaset 27.12.2021, 09:00
Kılıçdaroğlu'na randevu vermeyen TÜİK Başkanı konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na randevu vermeyen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erdal Dinçer, “kurumu siyasi tartışmalardan uzak tutmak adına” bunu yaptığını söyledi.

Dinçer, Habertürk gazetesinden Kemal Öztürk’e açıklamalarda bulundu. Söyleşinin ilgili kısmı şöyle:

TÜİK’te gizlediğiniz, sakladığınız görülmesini istemediğiniz bir şey mi var ki kurumu kapalı bir kutu haline getirdiniz?

Hayır. Tam tersi. Her şeyimiz çok açık, net ve gizlenecek hiçbir şeyimiz yok.

Peki neden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeyi kabul etmediniz?

Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim. Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur.

Ancak görüşmeyerek sanki sakladığınız bir şey varmış gibi imaj yarattınız. İnsanların kuruma güveni sarsıldı.

Biz aslında Aralık ayı içinde kurumu basına ve konu uzmanlarına açmayı planlıyorduk. Hatta alternatif enflasyon ölçen Prof. Veysel Ulusoy ve ekibini de davet edecektik. Kendisiyle görüştüm. Zaman planlaması yapıyorduk. Sonra da ekonomi ve finans yazarlarını, uzmanları davet edecektik. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu’nun aniden talebi tüm bu çalışmaları ertelememize neden oldu. Ben gerçekten hayatım boyunca hiç siyasetle uğraşmadım. Tüm hayatım akademi. Kurumu da siyasi tartışmaların parçası olmaması için korumaya çalıştım. Belki sonuçları farklı oldu. Ancak niyetim kurumu dışa kapatmak asla değildir.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü