Kissinger: ABD-Çin Savaşı dünyayı altüst eder

ABD’nin hayatta kalan son stratejistlerinden Henry Kissinger, ABD’yi Çin ile yaşadığı gerilim hususunda uyardı ve olası bir savaşın ‘dünyayı alt üst edeceğini’ ifade etti.

Siyaset 04.05.2021, 02:57
Kissinger: ABD-Çin Savaşı dünyayı altüst eder

McCain Enstitüsünde bir konuşma yapan Kissinger, Çin-ABD rekabeyinin mevcut ekonomik, teknolojik ve askeri güçleri itibariyle yıkıcı bir dünya savaşına yol açmasından korktuğunu söyledi.

Çin ile yaşanan gerilimin ABD’nin ve aynı zamanda tüm dünyanın en büyük problemi olduğunu ifade eden Kissinger, eğer olumlu adımlar atılmazsa yeni bir soğuk savaş döneminin geleceğini ifade etti.

Kissinger konuşmasının devamında hem Çin’in hem de ABD’nin nükleer gücünün, Soğuk Savaş döneminde gündemde olan kıyamet günü tehdidini hatırlattığını ve son 70 yılda yaşanan teknolojik gelişmelerin hayallerin ötesinde olduğunu söyledi.

Soğuk Savaş döneminde Moskova’nın ekonomik anlamda zayıf olmasına kıyasla Çin’in hem ekonomik hem de askeri olarak ABD’ye kafa tutacak durumda olduğuna dikkat çeken Kissinger, Çin ile diyalog sürecinin devam etmesini ve diplomatik kanalların kullanılmasının önemini işaret ederek konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar (1)
Alikamil 9 ay önce
Öyle anlaşılıyor ki Lanetli kavim düşük yoğunluklu savaş taraftarı
Yada Çin'e taşınma süreci tamamlanmadan büyük bir savaş istemiyor.
3
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak 06:48
Güneş 08:18
Öğle 13:20
İkindi 15:50
Akşam 18:12
Yatsı 19:36
Günün Karikatürü Tümü