LGBT yasaklarına AB'den yasal süreç

Avrupa Birliği Komisyonu, Polonya ve Macaristan'ın LGBTİ sapkınlığına karşı yaptığı düzenlemeler için yasal süreç başlattı.

Siyaset 21.07.2021, 11:00
LGBT yasaklarına AB'den yasal süreç

Polonya ve Macaristan'ın söz konusu düzenlemeleri yaparak AB antlaşmalarını ihlal ettiğini savunan Komisyon, sürecin başlatıldığını her iki ülkenin hükümetlerini Perşembe günü gönderdiği mektupla bilgilendirdi.
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de "Avrupa, toplumun bir parçasının, kişilerin sevdiği biri yüzünden, yaşı yüzünden, siyasi görüşü yüzünden ya da dini inancı nedeniyle damgalanmasına aslı izin vermeyecektir" açıklamasını yaptı.
Sapıklara karşı düzenlemeler
Polonya'nın bazı bölgelerinde LGBTİ bireylerin giremeyeceği alanlar oluşturulması ve Macaristan'da da eşcinsellikle ilgili içeriklere yasak getirilmesi AB'de uzun süredir rahatsızlık yaratıyordu. Macaristan'da geçen haftalarda yürürlüğe giren yasa uyarınca LGBTİ bireyleri destekleyen organizasyonlar, eğitim ve reklam faaliyeti yapamıyor. Ayrıca LGBTİ bireylerin kitap ya da filme konu edilmesi de yasak.
AB Komisyonu Başkanı von der Leyen düzenlemeyi "utanç" olarak nitelendirirken Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise yasanın iptal edilmesi taleplerini geri çevirmiş ve AB'yi ülkesine karşı "benzeri görülmemiş" bir kampanya yürütmekle suçlamıştı.
Komisyon, ülkenin bazı bölgelerinde "LGBTİ'dan arındırılmış alanlar" adıyla yasaklı bölgelerin oluşturulması konusunda da Polonya'dan "anlaşılabilir" bir yanıt gelmediğini açıklamıştı.
Macaristan ve Polonya'ya iki ay süre verildi
Polonya ve Macaristan'ın AB Komisyonu'nun şikayetine yanıt vermek için iki ay süresi var. Aksi halde Komisyon, bu iki ülke hakkında Adalet Divanı'nda dava açabilecek.

Yorumlar (0)
28
açık
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Günün Karikatürü Tümü