Mehmet Uçum: Atatürk hepimizin kırmızı çizgisi!

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum, “Atatürk bizim kırmızı çizgimdir, yeni Anayasa çalışması bu birikim üzerine kurulacak. Cumhuriyet, laiklik, Atatürk üzerine kurulacak.” dedi.

Siyaset 18.05.2022, 12:51 22.05.2022, 20:29
Mehmet Uçum: Atatürk hepimizin kırmızı çizgisi!

TV100'de Candaş Tolga Işık ile “Az Önce Konuştum”a konuk olan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, “Ben yurtsever sol demokrat bir adamım, Atatürk hepimizin kırmızı çizgisidir, Türkiye benim kırmızı çizgimdir, Cumhuriyetin birikimleri benim vazgeçilmezimdir. Yeni Anayasa çalışması bu birikim üzerine kurulacak. Cumhuriyet, laiklik, Atatürk üzerine kurulacak.” dedi.

Milletin, CHP’ye muhalefeti sebebiyle Kemalist sistem ile mücadele etsin, onu ortadan kaldırsın diye iktidara taşıdığı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı (!) Mehmet Uçum, “Az Önce Konuştum” programında, Atatürk’ün kırmızı çizgisi olduğunu ve yeni anayasanın “cumhuriyet, laiklik ve Atatürk üzerine” kurulacağını söylerken, “yurtsever sol demokrat” olduğunu da vurgulayarak, eziklik yahut karşı tarafa yaranma güdüsüyle hareket etmediği, dünya görüşünün bu şekilde olduğunu da bilhassa belirtmekten geri durmadı.

Esasında, Mehmet Uçum bir bakıma sonuna kadar haklı. Atatürk ve laiklik tüm Müslüman Anadolu halkının olduğu gibi, bizim de kırmızı çizgimizdir. İnancımıza tasallut eden, Müslüman Anadolu halkını ruh köklerinden koparmaya kalkan, memleketimizi müstemleke hâline getirenlerin kırmızı çizgimiz olmadığını söylemek safdillik olur. Bu millet kırmızı çizgilerini bir kez daha çiğnetmeyecek, Atatürk ve laiklik üzerine kurulu yeni bir devleti asla kabul etmeyecektir.

Zira Mustafa Kemal ve laiklik üzerine kurgulanan bir anayasa yeni değildir. Türkiye Cumhuriyeti tarihi Mustafa Kemal ve laiklik üzerine kurgulanmış bir sürü anayasa ile dolu; git, seç, beğen, al!

Kimsenin milletimizi, eski CHP Genel Başkanı Mustafa Kemal’li, laik, Kemalist, Batıcı ve toplam halinde gerici bir anayasa ile bir kez daha meşgul etmeye hakkı yoktur!

Çağımızın insan ve toplum meselelerine çözüm getirmek iddiasında bir anayasa teklifiniz varsa, koyarsınız ortaya konuşuruz. Müslüman milletimizin fert ve toplum meselelerinin çözümünün adresi Mustafa Kemal de değildir, laiklik de değildir, daha son birkaç seneye kadar bütün tarihî boyunca kendi öz milletine düşmanlığıyla maruf mevcut Cumhuriyet de değildir!

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü