Mike Pence: Çin bir ‘şer imparatorluğu’ olma yolunda

ABD eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çin’in ABD için Soğuk Savaş dönemi Sovyetler Birliği’nden daha büyük bir tehdit oluşturan bir ‘şer imparatorluğu’ olma yolunda olduğu konusunda uyardı.

Siyaset 15.07.2021, 12:11
Mike Pence: Çin bir ‘şer imparatorluğu’ olma yolunda

ABD eski Başkanı Donald Trump’ın görev süresi boyunca yardımcısı olan Pence, Başkan Joe Biden’ı Çin’e yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökeni ve neo-sömürgecilik de dahil olmak üzere birçok cephede daha güçlü bir şekilde karşı koymaya çağırdı.

Pence, Heritage Foundation düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, “Çin Komünist Partisi, dünya üzerindeki refahımız, güvenliğimiz ve değerlerimiz için en büyük tehdittir. Çin henüz bir şer imparatorluğu olmayabilir, ancak olmak için her gün çok çalışıyor. Birçok açıdan komünist Çin, ABD için Sovyetler Birliği’nin Soğuk Savaş boyunca yaptığından daha büyük bir meydan okumadır” dedi.

Trump’ın kanıtların koronavirüsün Wuhan’daki laboratuvardan sızdığını gösterdiğine dair ifadelerine atıfta bulunan Pence, Biden yönetiminin Pekin’den koronavirüsün kaynağını ortaya çıkarmasını istemesi gerektiğini söyledi.

Çin’in yeni Biden yönetiminde zayıflık sezdiğine inandığını vurgulayan Pence, ABD Başkanı’nı Pekin’e karşı daha fazla adım atmaya çağırdı.

Yorumlar (0)
12
açık
Namaz Vakti 27 Ekim 2021
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:46
Akşam 18:14
Yatsı 19:34
Günün Karikatürü Tümü