MSB’den Afganistan açıklaması: Meşru müdafa dışında...

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Afganistan hakkında açıklama yapıldı. Açıklamada “Türk askerinin muharip bir görevi olmayacak” denildi.

Siyaset 29.07.2021, 20:00
MSB’den Afganistan açıklaması: Meşru müdafa dışında...

Taliban ile ABD arasındaki Doha anlaşmasından sonra Afganistan’ı terk eden ABD güçleri, öte yandan Kabil Uluslararası Havaalanı'nın güvenliğini sağlama planları yapıyor.

Ankara'nın yeni Afganistan politikası halen netlik kazanmış durumda değilken Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türk askerinin bu ülkede muharip görevlerde bulunmayacağı ifade edildi.

Açıklamada konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

"Bilindiği üzere Türkiye olarak uzun süredir Afgan kardeşlerimizin huzuru ve refahı için Afgan halkı istediği sürece yanlarında olacağımızı belirtmekteyiz. Gelinen noktada diğer NATO üyesi ülkelerin silahlı kuvvetlerinin Afganistan’dan çekilme kararı almaları üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının hâlihazırda altı yıldır sürdürdüğü ve Afganistan için son derece kritik olduğu bilinen Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının emniyetle işletilmesi görevine devam etme durumu söz konusudur.

NATO görevi ve ikili anlaşmalar kapsamında 20 yıldır sürdürülen danışmanlık ve eğitim faaliyetleri sonlandırılırken sadece havalanının işletilmesine yönelik görevin sürdürülmesine ilişkin diğer ülke ve Afganistan yetkilileri ile görüşmeler devam etmektedir. Gerekli koşullar sağlandığı takdirde, Afgan halkı ve Afganistan’ın ilişkileri açısından büyük katkı sağlayan ve halihazırda da icra ettiğimiz bu görevi yerine getirmeye devam edeceğiz.

Göreve devam edilmesi durumunda Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Afganistan’da en başından beri olduğu gibi muharip bir görevi olmayacak, meşru müdafa dışında herhangi bir operasyonel görevde bulunulmayacaktır."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak 06:36
Güneş 08:02
Öğle 13:23
İkindi 16:08
Akşam 18:34
Yatsı 19:55
Günün Karikatürü Tümü