Navalny mahkemede Putin’i hedef aldı: Hırsız kralınız çıplak!

Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalny, geçen hafta açlık grevini sona erdirmesinin ardından ilk kez kamuoyu önüne çıktı. Bulunduğu cezaevinden video konferans yoluyla mahkeme salonuna bağla-nan Navalny, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin için “çıplak ve hırsız kral” ifadesini kullandı. Meydan okuyan bir üslup sergileyen Navalny’nin aşırı kilo kaybettiği gözlendi.

Siyaset 30.04.2021, 12:30
Navalny mahkemede Putin’i hedef aldı: Hırsız kralınız çıplak!

Vladimir Putin'i en çok eleştiren muhaliflerden biri olan Navalny, 17 Ocak'ta, Rusya'da zehirlen-dikten sonra tedavi olmak için gittiği Almanya'dan dönüşte şartlı tahliye kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla havaalanında gözaltına alınmıştı. Moskova’da mahkeme, Navalny’nin, 2014’te zimmet suçlamasıyla ilgili bir davada aldığı üç yıl hapis cezasını temyiz başvurusunu reddetmişti. Navalny ayrıca, İkinci Dünya Savaşı muharibine hakaret ettiği suçlamasıyla yargılandığı ayrı bir davada suçlu bulunmuş ve para cezasına çarptırılmıştı.

Navalny’nin açıklamaları, Moskova’daki mahkeme salonunda yayınlandı.

Saçlarının tıraş edildiği görülen Navalny, duruşmadan önce “düzgün” görünmesi için banyoya götürüldüğünü anlattı.

Ne kadar zayıfladığını göstermek için cezaevi üniformasının düğmelerini çözen Navalny, “Aynaya baktım ve ürkütücü bir iskelet haline geldiğimi gördüm” dedi. Avukatı da Rus muhalif liderin Ocak ayından bu yana 22 kilo kaybettiğini söyledi. 44 yaşındaki Navalny duruşmada Putin ve Rus yargı sistemini sert sözlerle hedef aldı.

“Hırsız kralınız çıplak”

Navalny, “Sevgili mahkemeye kralınızın çıplak olduğunu söylemek istiyorum. Çıplak, hırsız kralınız sonuna kadar iktidarını devam ettirmek istiyor. 10 yıl daha geçecek, çalınmış bir 10 yıl daha olacak önümüzde” ifadelerini kullandı.

Yeni bir dava geliyor

Bu arada Navalny üzerindeki yargı baskısı daha da artıyor. Rus yetkililerin, Navalny’ye karşı yeni bir dava açtığı haberleri geliyor. Şu anki suçlamalardan ayrı olarak bir mahkeme, Rus muhalif li-derin Yolsuzlukla Mücadele Vakfı ve bölgesel kampanya ofisleri ağını “aşırılık yanlısı” olarak ilan edip etmemeyi değerlendiriyor. Mahkeme bu yönde bir karar alırsa, vakfa mensup aktivistlerin hapis cezalarına çarptırılması ve banka hesaplarının dondurulması mümkün olabilecek. Mahkeme bir sonraki duruşmasını 17 Mayıs’ta yapacak.

Bu gelişme karşısında bölgesel ofislerin kapanma kararı aldığı bildiriliyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü