Rusya ve Çin, Taliban ile işbirliği yapma sinyali verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Konseyi toplantısında, Afganistan'ın durumu ve Taliban hükümeti ile ilişkiler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Siyaset 17.09.2021, 20:00
Rusya ve Çin, Taliban ile işbirliği yapma sinyali verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferansla katıldığı Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Konseyi toplantısında konuştu.

Putin Rusya'nın, Afganistan konulu Birleşmiş Milletler (BM) konferansını desteklediğini belirtirken, Taliban ile birlikte çalışılması gerektiğini söyledi.

Putin, BM'ye "Afganistan'ın ekonomik varlığını dondurmayın" çağrısı da yaptı.

Putin, ABD'ye de sert sözlerle yüklendi. Rus lider, ABD'nin Afganistan'dan geri çekilirken, gerisinde "Pandora'nın kutusunu bıraktığını" söyledi.

Rusya lideri, ABD'ye ait modern silahların bulunduğu çok geniş bir cephaneliğin, şimdi Taliban'ın yönetiminde kaldığı eleştirisini yaptı.

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de Afganistan ile işbirliği yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Taliban'a da çağrı yapan Xi Jinping, Afganistan'ın terörizmi ortadan kaldırması gerektiğini dile getirdi.

Çin lideri, Afganistan'a destek sözü de verirken, "Afganistan daha açık ve kapsayıcı bir şekilde yönlendirilmeli ve ülke hem iç politikada hem de dış siyasette daha ılımlı bir tutum sergilemelidir" dedi.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Ekim 2021
İmsak 05:45
Güneş 07:09
Öğle 12:55
İkindi 15:58
Akşam 18:30
Yatsı 19:49
Günün Karikatürü Tümü