Suriye'de milyonlarca sivil açlık tehlikesiyle karşı karşıya

Esed rejiminden dolayı yerlerinden edilen halk, açlık tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldı.

Siyaset 01.07.2021, 12:11
Suriye'de milyonlarca sivil açlık tehlikesiyle karşı karşıya

Rusya'nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı doğrultusunda iç savaşın sürdüğü ülkeye sadece Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısındaki Babülhava'dan giren yardımları engellemek istemesi, milyonlarca sivili açlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

Beşşar Esed rejimin İdlib’in Lof köyündeki saldırılarıyla zorla yerinden ettiği Bessam Şamali, yaptığı açıklamada, sınır kapısının yardım geçişlerine kapatılmasının felakete yol açacağını söyledi.

Şamali, "Göç ettirdikleri yetmiyor gibi şimdi de yardım kapılarını kapatıyorlar. Kapıların kapanması, gelen ilaç ve diğer yardımların durması demektir. Bu durum büyük felakete yol açacaktır." dedi.

Yetkililere sınır kapısının kapatılmaması için çağrıda bulunan Şamali, "Sınır kapısı oksijen aldığımız tek kapı. Yemeğimiz, içeceğimiz, ilacımız hepsi bu kapıdan geliyor. Bu kapı kapanırsa, halk perişan olur." ifadelerini kullandı.

2 yıl önce Esed rejimi ve Rusya’nın saldırılarıyla yerinden ettiği Ali Davud da sınır kapısının kapatılması durumunda halkın yardımsız kalacağını söyledi.

Davud, "Esed rejimi güçleri tüm mal varlığımıza el koydu. Şimdi de Cilvegözü (Babülhava) sınır kapısını yardımlara kapatarak ellerinden geldiği kadar bizi boğmayı düşünüyorlar."dedi.

Tek hayal ettikleri şeyin güven içinde yaşamak olduğunu belirten Davud, "Sınır kapısından ilaç, sebze ve gıda kolimiz geliyor. Kapatılması, bizim burada boğularak can vermemiz demek. Kapı kapandığı takdirde aspirin bile bulunamayacak. Allah darda olan herkesin yardımcısı olsun." şeklinde konuştu.

İdlib’in güneyindeki Hizarin köyündeki evlerini Esed rejiminin yıktığını ve diğer mallarına da el koyduğunu söyleyen Nasır Yahya da "Ruslar, şimdi yaşam lokmamızı kesmeye çalışıyor."dedi

Yahya, "Ben belki 10 gün (açlığa) dayanırım. Ama çocuklar 1 saat bile dayanamaz yani toplu ölümler gerçekleşecek. Rusya sivil halktan ne istiyor? Bizi göç ettirdi, evlerimizi gasbetti, malımıza, tarlamıza el koydu. Şimdi en sonunda nefes aldığımız sınır kapısını kapatmak istiyor." ifadelerini kullandı.

Kampta birçok hastanın olduğunu belirten Yahya, "Bizim bir damla suyumuza ve bir lokmamıza göz diktiler. Rusya sivilleri aç koymayı başarırsa herkes ölür." diye konuştu.

Yorumlar (0)
12
açık
Namaz Vakti 27 Ekim 2021
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:46
Akşam 18:14
Yatsı 19:34
Günün Karikatürü Tümü