Taliban sözcüsü: 200'den fazla ilçe merkezi kontrol altına alındı

Taliban sözcüsü Muhammed Naim, son 2-3 aylık süre içerisinde 200'den fazla ilçe merkezini ve 6 vilayet merkezini kontrol altına aldıklarını dile getirdi.

Siyaset 09.08.2021, 17:00
Taliban sözcüsü: 200'den fazla ilçe merkezi kontrol altına alındı

Taliban'ın Siyasi Ofis Sözcülerinden Muhammed Naim, TRT Arabi'ye açıklamalarda bulundu.

TRT Arabi yayınına katılan Naim, ülkedeki son durumu ve Taliban ilerleyişini değerlendirdi.

Naim, son 2-3 aylık süre içerisinde 200'den fazla ilçe merkezini ve 6 vilayet merkezini kontrol altına aldıklarını dile getirdi.

Bu ilerleyişlerinin, Afgan halkının kendilerine olan desteğini gösterdiğini kaydeden Naim, "halkın işgalden ve kukla yönetimlerden yorulduğunu" savundu. Naim "Halk İslam Emirliği'ni ve mücahitleri istiyor." ifadesini kullandı.

Taliban'ın siyasi çözümden yana olduğunu ve bu doğrultuda girişimlerini sürdürdüğünü kaydeden Naim, "Biz siyasi çözümden yanayken, Kabil yönetimi görüşmeler devam ettiği esnada bize karşı savaş ilanında bulundu." şeklinde konuşarak, savaşın şiddetlenmesine hükümetin attığı adımların yol açtığını söyledi.

Halkın da Kabil hükümetini ve işgali istemediğini kaydeden Naim, hükümet güçlerinin kendilerine değil, doğrudan sivillere yönelik saldırılar düzenlediğini belirtti.

Hükümet bombardımanlarının sivil, asker, çocuk, kadın ayırmadığını, hastane ve camilerin hükümet tarafından bombalandığını kaydetti.

Dünyanın bu katliamlar karşısında sessiz olduğunu ifade eden Naim, Kabil hükümetinin sivillere yönelik saldırıları devam ettiği sürece, kendilerinin de saldırıları durdurmayacaklarını belirtti.

Afganistan genelinde çatışmaların son süreçte şiddetlendiği ve Taliban'ın son 4 günde 6 vilayet merkezini kontrol altına aldığı biliniyor.

Mepa News

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:23
İkindi 16:03
Akşam 18:28
Yatsı 19:50
Günün Karikatürü Tümü