Türkiye Filistin davasını bitiren anlaşmayı destekliyor mu?

Türk Amerikan Komitesi ile Ortodoks Yahudi Ticaret Odası arasında ABD’de ortak deklarasyon yayımlandı.

Siyaset 24.09.2021, 11:23 24.09.2021, 11:28
Türkiye Filistin davasını bitiren anlaşmayı destekliyor mu?

Türk Amerikan Komitesi ile Ortodoks Yahudi Ticaret Odası arasında ABD’de ortak deklarasyon yayımlandı. Karşılıklı iş birliğine vurgu yapılan metinde Trump döneminde İsrail ile BAE arasında imzalanan ve Filistin davasını yok sayan İbrahim Anlaşması’na destek içeren maddelerin de olması tartışmaya sebep oldu. Deklarasyonun 5’inci maddesinde ‘İbrahim anlaşmaları gibi girişimlerle bölgesel barış, refah ve güvenliği desteklemek...’ ifadesi kullanıldı.

Deklarasyonda İsrail’in desteklenme şartı var

Dördüncü maddede ‘İsrail ve/veya Türkiye’yi hedef alan boykot ve yatırım bozma/çekmelere karşı çıkılmalı. Çünkü aşırılık yanlılarını teşvik ediyor’ denildi. Ankara’nın İbrahim Anlaşması’na ‘Filistin davasına ihanet’ tepkisini göstermesine rağmen bir yıl sonra bu şekilde destek vermesi dikkat çekti.

Dr. Halil Mutlu’nun eş başkanlığını yaptığı TASC’ın Yahudi Ticaret Odası’yla yayınladığı deklarasyonun ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ortak metinle objektif karşısına geçti.

Türkiye İsrail anlaşmasına dair deklarasyon

“New York’ta düzenlenen Türkiye ve Amerikan Başkanlığı etkinliğinde Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) ve Ortodoks Yahudi Ticaret Odası (OJC), ortak değerlere ve dayanışmaya dayalı bir ittifak oluşturma ve ortak çeşitlilikte işbirliği ve Türk Amerikalıların ve Yahudi Amerikalıların iyiliğine ve anavatanımızı ve Amerika Birleşik Devletleri’ni ve anavatanımız İsrail’i ve Türkiye’yi desteklemek için bir anlaşmaya varmıştır.

1- Kültürel, dini, eğitimsel ve sosyal alışverişi geliştirmek için tasarlanmış programlarla ilgili miras topluluklarımız arasındaki ilişkileri güçlendirmek.

2- Ön yargı ve nefretin her türlüsüne, antisemitizme, İslamofobia ve Türk düşmanlığına karşıdır. Hoşgörünün ötesinde karşılıklı takdir ve saygıya dayalı insandan insana ilişkiler kurun.

3- ABD, İsrail ve Türkiye arasındaki ticareti ve iş ilişkilerini teşvik etmek gerekir.

4- İsrail ve Türkiye’yi hedef alan çeşitli yaptırımlara karşı çıkın, çünkü BDS* (Boykot-tecrit-yaptırım) aşırılığı cesaretlendiriyor ve BDS* temsil ettiğini iddia ettiği insanlara zarar veriyor.

5- Abraham Anlaşmaları gibi girişimler yoluyla bölgesel barışı, refahı ve güvenliği destekleyin.

6- Amerika, İsrail ve Türkiye’yi hedef alan her türlü radikalizm, şiddet içeren aşırılık ve terörizme karşı çıkın.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51
Günün Karikatürü Tümü